Další vybavení
Turistické vybavení není jen o botách a o oblečení, mnohdy celou situaci rozhodují detaily. Na které se ještě soustředit?
Jak nezmoknout a nemít hlad a žízeň
Pokud nevlastníte nepromokavou bundu, vždy si s sebou na túru berte pláštěnku i deštník (ten ovšem není vhodný do náročnějšího terénu). Dále náhradní ponožky, náhradní tričko, teplý svetr nebo mikinu, čepici, rukavice, popř. i šátek či šálu (vše zabalte nepromokavě do batohu). Právě batoh s integrovanou pláštěnkou může vyřešit otázku suchého prádla na převlečení.
I v létě se můžeme setkat v horách se sněžením! V Tatrách může bez problému nasněžit i v letních měsících. Vždy se vám můžou hodit oblíbené teleskopické hole. Buď je využijete v těžko schůdném terénu nebo vám pomohou šetřit kolena při sestupech.
Mějte s sebou brýle proti slunci a opalovací krém, ve vyšších nadmořských výškách je silnější UV záření a hrozí spálení nebo poškození zraku. Vedle pravidelně užívaných léků by si měl vzít každý základní zdravotnický materiál jako např. náplasti, obinadlo. Chybět nesmí něco vydatného k jídlu (chléb, sýr, paštiku, zeleninu, ovoce, tabulku čokolády, sušenky, müsli) a také dostatek tekutin (voda z horských potoků není vhodná k pití), doporučují se 2 litry. Často se také hodí termoska s teplým čajem, který spolehlivě zahřeje.
Odpadky si bereme vždy z túry s sebou zpět dolů.
Nezbytná první pomoc
Kromě uvedeného vybavení musí mít každá dobrá skupina s sebou na túře i příruční lékárničku první pomoci (náplasti s polštářkem i bez, obinadla, gázu, obvaz, izotermickou folii, tablety na tlumení bolesti, průjmu, vitamíny a desinfekci), turistického průvodce, mapu a železnou zásobu potravin i tekutin. Nikdy nevíte, co se na túře přihodí.
Ke konci sezóny se hodí i čelovka
Pokud rádi chodíte do hor v září nebo v říjnu, pak se vám určitě na tatranském chodníku bude hodit čelovka. Dobrá svítilna vám může pomoci i při orientaci či při signalizaci pro záchranáře nebo v noci na turistických chatách.
Signalizovat znamení nouze můžete i dobrou píšťalkou.