Františkova huta
20.5.
2010
Technická památka v Podbieli
Františkova huta v Podbieli je technická památka, ruina staré železárny, z 19. století.
Františkova huť (lokálně také pouze Hámor) je technická památka z 19. století. Jedná se o ruiny někdejší železárny - lidově hámoru - postavené v roce 1836.
Dochovaly se obvodové zdi s klasicistním vzhledem tovární haly, vysoká pec, přívodní a odpadový kanál, a za budovou halda železné rudy.
Přístup / Doprava
Františkova huta se nachází 2 km od obce Podbiel (k.ú. Nižná) v blízkosti hlavní silnice směrem z Oravy na Zuberec (49°17.681" SŠ, 19°30.994" VD).
Informace o spojení veřejnou dopravou získáte na internetu:
české: www.jizdnirady.cz
slovenské: www.cp.sk
Zajímavosti
Počátky hutnictví a dolování rudy se v Podbieli vzpomínají již v 17. století, v roce 1803 tu otevřeli i první doly na železnou rudu. Františkova huť byla postavena po 17 letech od povolení, zahájila provoz v roce 1836. Smlouvu o výstavbě železárny s Oravským panstvem podepsali podnikatelé Lux, Polatschek a Herz. Získali tak bezplatně pozemek, dřevo na stavbu a mnoho jiných výhod. Při stavbě jim pomáhal i anglický technik.
Rudu dodávaly doly v širším okolí, např. z Juráňovy doliny, ze Zuberce, Habovky či doly v Malatiné. Velké problémy huti způsobovala doprava rudy. Nekvalitní cesty znemožnovaly dopravu vozy a lidé nosili rudu na zádech. Roku 1840 se společnost stavějící železárnu rozpadla, ale huť pracovala dál. Prosperity však nikdy nedosáhla - produkované železo bylo příliš křehké, výroba upadala a v roce 1863 železárna úplně zanikla. Kromě kvality železné rudy tu svoji roli sehrálo zrušení poddanství, zastaralé výrobní zařízení a hospodářská krize v letech 1851-1861.
I přes krátké období existence železárny, měla Františkova huta svoje nezastupitelné místo v období průmyslové revoluce a industrializace Oravy. Proto jí mnozí považují za významný památník své doby a také symbol průmyslové architektury. Z tohoto důvodu byly snahy památku zachránit. První kroky podniknul Ing. Milan Krupa v roce 1972 až 1980. Tehdy se pod jeho vedením podařilo odkrýt a zdokumentovat objekt a také předejít demolicím. V roce 1997 získal Františkovu huť do svého majetku Národný trust Slovenska (NTS).
Ceník
Hámor
Památka je volně přístupná celoročně. NTS pořádá prohlídky s průvodcem a koncem srpna i ukázky práce v huti, vč. tavení železa starou metodou. Hodně zajímavé jsou koncerty a noční akce - například silvestrovská noc na hámri. Odborný výklad NTS je nutné si předem domluvit.
Pro fanoušky filmu bude jistě zajímavé, že se zde natáčely filmy Juraja Jakubiska "Tisícročná včela" (1983) i "Nejasná zpráva o konci světa" (1997).
Otevřeno celoročně
Bez vstupného.
Kontakt
Národný Trust n.o.
Námestie SNP 172
033 01 Liptovský Hrádok
Tel.: +421 445 221 131
E-mail: nt@nt.sk
Informace
- Typ: Technické památky
Lokalita
- Kraj: Žilinský kraj
- Region: Oravský