31. ročník Memoriálu Jozefa Psotky

Náročný vysokohorský běh startuje v říjnu v Tatranské Lomnici

16. - 18. října se ve Vysokých Tatrách uskuteční 31. ročník Memoriálu Jozefa Psotky.


Memoriál horolezců z Everestu

Akce je věnovaná památce horolezcům, kteří našli smrt na Mount Everestu. Její součástí je také vysokohorský běh, jehož trasa vede po vysokohorských značených cestách.

Památka horolezcům

Memoriál je věnovaný památce slovenských horolezců, kteří přišli o život na Mount Everestu. Především Jozefu Psotkovi, který spolu se šerpou Ang Ritou a Zoltánem Demjánem po přelezení jižního pilíře vystoupil 15.10.1984 na vrchol Mount Everestu a zahynul při sestupu z  Jižního sedla a dále výpravě do Himálaje z roku 1988. Tehdy po přelezení jihozápadní stěny Boningtonovou cestou alpským stylem ve dnech 14.- 17.10.1988, vystoupil Jozef Just 17.10.1988 na vrchol Mount Everestu. Při sestupu z  jižního vrcholu zahynul a spolu s ním i Dušan Becík, Peter BožíkJaroslav Jaško.

Program memoriálu

Třídenní akce má tradičně dvě části. Sportovní část tvoří horský běh zařazený do Karpatského poháru v horském běhu. Společenskou část tvoří setkání a besedy, filmové a hudební produkce, které proběhnou v hostitelském hotelu Sasanka v Tatranské Lomnici a pietní vzpomínka na zemřelé horolezce.

> Podrobné propozice na webu JAMESu.

Vysokohorský běh

Vysokohorský běh je nejdůležitější částí memoriálu. A jeho trasa v závodě Extrém zřejmě nejnáročnější na Slovensku. Začíná v Tatranské Lomnici u hotelu Sasanka. Vede k Studenovodským vodopádům na Hrebienok a odtud na Sliezsky dom. Stále se běží vzhůru na sedlo Poľský hrebeň, přes Zamrznutý kotol na sedlo Prielom a na Zbojnícku chatu. Přes Priečne sedlo se běží na Téryho chatu a dolů na Zámkovského. Pak už je to znovu kolem Rainerky a vodopádů do Tatranské Lomnice. Limit na trati Extrém je 8 hodin.

Náročná trasa

Náročnost trasy podtrhuje fakt, že všechna sedla jsou zajištěna řetězy a běží se za každého počasí. A také, že všichni účastníci musí mít batoh a vybavení do zhoršených podmínek (kalhoty, bunda, rukavice, mačky, příp. nesmeky). A v případě horšího počasí musí s tímto vybavením vyrazit do závodu dle instrukcí Horské záchranné služby. Toto se stalo například roku 2003, kdy na trati ležel sníh a výbava se povinně nasazovala již v prvním sedle.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru