55 let existence TANAPu
Výjimečná krajina Tater je pod ochranou více jak půl století
Tatranský národní park, nejstarší na Slovensku, slaví výročí.
Historie
Tento rok uplynulo 55 let od založení Tatranského národního parku. Důvodem k jeho zřízení byla ochrana a zachování této výjimečné horské krajiny. Tatry byly odedávna cílem návštěv lidí, kteří zde nejprve hledali obživu (pasení dobytka, dřevorubectví, dolování), posléze chtěli poznat hory jako zdroj nezměrného přírodního bohatství a dnes i sportovních aktivit.
Turistiku v Tatrách a vztah k jejich přírodě lidé neobjevili až po vzniku TANAPu, ale především kolem 16. století, díky kežmarské inteligence soustředěné kolem tamějšího slavného lycea. Větší rozvoj turistiky pak nastal v 19. století, kdy byla postavena bohumínsko-košická železnice a turisté nalézali útulek v chatě Jána Juraje Rainera a jiných.
Značení cest
Návštěvníci nejprve putovali po cestičkách vyšlapaných lesníky, horníky, pastýři a zvěří. O značení turistických tras se zasloužil Uherský karpatský spolek (zal. 1873), který pečoval i o jejich údržbu. Funkci spolku převzal právě TANAP. Turisté v současnosti využívají hustou síť cest, které jsou vedeny s ohledem na přírodu a bezpečnost turistů.
Některé úseky podléhají zimním a jarním uzávěrám (klid živočichům a protierozní prevence), nebo omezením počtu chodníků. Celkem je v TANAPu 585,6 km značených cest, z toho 297,5 km v Západných Tatrách a 288,1 km ve Východných (Vysoké + Belianske).
Návštěvnost
Použité zdroje:
M. Šturcel, časopis Tatry 4/2004
Přístup do některých míst je usnadněn veřejnou dopravou (autobusy, TEŽ) a autem, což se odráží v jejich návštěvnosti. Obecně lze říct, že počet turistů v Tatrách od roku 1949 stoupá, nárůst návštěv nastal zejména 70. letech minulého století (průměrná denní návštěvnost v červenci 1978 byla 22283 turistů, kulminovala v srpnu 1981 26520 turisty), k jejich poklesu došlo v 90. letech (až na 12-14 tis. v srpnu v letech 1993-98).
V současnosti se turisté do Tater opět vracejí (od roku 1999 činí denní srpnový průměr kolem 20 tis. turistů) a s nimi i problém nerovnoměrného zatížení oblastí. Sčítání ze 7.8.2001 toto jasně ukazuje: do Tiché, Kôprové, Bobrovecké a Javorové doliny směřovalo kolem 50 návštěvníků, v Mlynické a Roháčske dolině jich bylo 1333, resp. 1750, na Popradském a Skalnatém plese se jich objevilo přes 3000 a na Hrebienku dokonce 5888.