75 tajemství lanovky na Lomnický štít

Lanovka slaví 75 let výročí existence nevšedními jízdami

Lanovka na Lomnický štít - jeden ze symbolů Vysokých Tater slaví 75 let svého provozu. V rámci vzpomínky na dobový unikát z roku 1941 připravilo horské středisko v Tatranské Lomnici 5 večerních jízd na Skalnaté pleso. Návštěvníci se v komentovaných prohlídkách vrátí o pár desetiletí dozadu a budou mít možnost prohlédnout si prostory staré strojovny, naváděcí stanice (tzv. velínu) i autentické fotografie v Galerii Encián, které se vážou k výstavbě lanovky z 30. a 40. let minulého století.

75 let lanovky na Lomnický štítNoční jízdy na Skalnaté pleso

V termínu od 22. prosince do 19. ledna (každý čtvrtek) se od 18. hodiny budou zájemci vyvážet nočními jízdami na Skalnaté pleso, aby odhalili zákoutí legendární lanovky a nahlédli do jejího tajných útrob. Spolu s průvodcem se projdou místnostmi, které jsou před návštěvníky běžně nedostupné. V rámci večera se budou promítat úryvky z dokumentárního filmu Príbeh jednej lanovky a zážitek umocní i pohled na noční Podtatranskou kotlinu z vyhlídkové věže nad Galerií Encián.

> bližší informace na www.vt.sk.

Výtěžek z akcí bude v plné výši věnován na prohlášení a správu architektonické soutěže o nové využití původní budovy staré lanovky. Středisko v Tatranské Lomnici hledá nápady, jak využít zmíněnou budovu u Grandhotelu Praha od architekta Dušana Jurkoviče, která je od roku 2005 nevyužitá a chátrá.

Technický zázrak a jeho osud

Je to už 75 let, kdy poprvé vyšla visutá osobní lanovka kyvadlového typu ze stanice Skalnaté pleso a přepravila veřejnost na nejvýše položenou stanici na Lomnický štít. Stavba lanovky ve výšce 2 634 m n.m. byla od začátku takový malý tatranský, ale zejména technický zázrak, protože projekt lanovky byl na tu dobu mimořádně odvážný a samotná realizace vyžadovala manuální zručnost a práci v těžkých horských terénech, zda v nevyzpytatelném počasí. Obyčejní lidé z regionu a okolí, kteří tehdy stavěli světovou rekordmanku museli vykonávat náročnou práci v extrémních výškových rozdílech pouze za pomoci tažných koní a s obyčejnou silou lidských rukou. Dnes je díky lanovce právě výlet na Lomnický štít pro mnohé celoživotním zážitkem a druhý nejvyšší štít Tater tak i nejvyšší obydleným místem na Slovensku.

Dobová fakta

Původní visutá lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít byla nositelkou několika prvenství. Pokud bereme v úvahu celkovou délku lanovky v jejích dvou úsecích Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso a Skalnaté pleso - Lomnický štít, tak v době spuštění do provozu 20.12.1941 s délkou více než 6 km měla nejdelší medzipodpěrový úsek na světě a překonávala největší výškový rozdíl s jedním přestupováním (1 715 m) ze všech tehdejších lanovek.

Zdroj:

Tisková zpráva TMR, a.s.

Zajímavosti

  • První úsek na Skalnaté pleso se začal stavět v roce 1936. Tato část umožňovala stavbu podpěr. Postavilo se jich celkem 9 a 22.12.1937 (za 19 měsíců) se uskutečnila první jízda. Až na vrchol Lomnického štítu se jezdilo od roku 1941.
  • Na visuté lanové dráze od Grandhotelu Praha na Skalnaté Pleso byl ukončen provoz v roce 1999. Druhý úsek na Lomnický štít slouží po modernizaci z roku 1989 dodnes.

Vyhledejte si ubytování

Fotografie


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru