Aktuální cestování do Tater

Jak se připravit na cestu za hranice

Láká vás cesta do jediných velehor bývalého Československa? Máte rádi horskou turistiku a divokou přírodu? Pak právě pro vás jsme připravili shrnutí toho, na co se připravit při cestách do Tater.

Podmínky pro vstup

Ještě než než vyrazíte, je dobré vědět, že Slovensko má celkem přísné podmínky pro vstup na své území. Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky je povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice a doklad o očkování. Neočkované osoby musí až na výjimky do izolace. Děti mladší 18 let se řídí režimem rodičů. Úplná výjimka z povinnosti registrace a očkování platí pouze pro tranzit a řidiče nákladní dopravy.

Polské Tatry

Volba trasy

Dalším důležitým faktorem, který ovlivní váš celkový zážitek z pobytu, je výběr trasy. Pokud pojedete autem, tak nejvyužívanější trasou je ta po D1 na Brno a dále přes Uherské Hradiště, Trenčín a Žilinu.

Pokud se chcete vyhnout dlouhé jízdě po D1 nebo jedete ze severních Čech, nabízí se cesta po D11, poté přes Olomouc a dál na Valašské Meziříčí a Žilinu. Tuto cestu vám však letos nedoporučujeme, protože u Valašského Meziříčí právě začala velká uzavírka.

  • Řidiči ze severní Moravy a Slezska pak nejčastěji jezdí po E50 směr na Žilinu.

Do nákladů na cestu pak určitě započítejte náklady na dálniční známku a samozřejmě také na pohonné hmoty. Naši východní sousedé používají elektronickou známku. Koupit ji můžete z pohodlí domova, na čerpacích stanicích či bývalých hraničních přechodech. Na výběr máte známku s platností 10 dní (10 EUR), měsíc (14 EUR) nebo rok (50 EUR). Kontrola dálniční známky i rozesílání pokut se provádí automaticky.

Cesta vlakem je pohodlná

Ne každému se chce řídit několika set kilometrovou trasu na Slovensko. Vlak je pohodlná a levná alternativa. Kupříkladu u společnosti RegioJet se dá jízdenka na noční vlak z Prahy do Popradu pro čtyřčlennou rodinu v předstihu koupit od zhruba sedmi set korun, v lehátkovém či lůžkovém voze pak od 1600, respektive 2200 korun.

Populární je též autovlak Českých drah, který jezdí až do Košic každý večer. Jednosměrná jízdenka s osobním vozem pro dva dospělé a dvě děti se v závislosti na volbě lehátek či lůžek pohybuje kolem čtyř až pěti tisíc. Kapacita autovlaku je však omezená v průměru na dvacítku míst.

  • Spojení na Slovensko nabízí též dopravce Leo Express.

Poslední možností je zvolit některé z autobusových spojení. Kromě známých dopravců jako je Regiojet nebo Flixbus nabízí spoje na Slovensko i několik menších či místních dopravců.

Ubytování najdete i těsně před odjezdem

Vzhledem k aktuálním cestovním omezením se nemusíte bát, že byste ubytování nesehnali. Hotely i penziony mají kapacitu volnou. Neopakuje se tak situace z loňského léta, kdy byly Tatry doslova obsypány českými i zahraničními turisty a například při cestě na horu Rysy takřka nebylo k hnutí.

  • Pobyty si můžete rezervovat přes standardní pobytové portály jako je Booking.com, Trivago, Invia, Slevomat a další.

Nezapomeňte na pojištění

V neposlední řadě je dobré si před cestou zřídit kvalitní cestovní pojištění. V drsných horách jako jsou Tatry je to přímo nutnost. Nikdy totiž nevíte, co se vám může přihodit. Letos si navíc můžete díky kalkulačce cestovního pojištění zajistit, že nezůstanete na holičkách ani v případě infekce koronavirem.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, cestu si dobře naplánujte, ať se vyhnete nečekaným situacím. Zvlášť v nynější době může být cestování občas dost nepředvídatelné.  Na závěr pak už nezbývá než popřát hodně štěstí a příjemný pobyt!


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru