Bivak jako umělecký projekt
Socha bivakujícího horolezce provokuje. Vypadá jako živá.
Viděli jste? Na Lomničáku spí bivakující horolezec, nehýbe se! Naštěstí v tomto případě jde o uměleckou realizaci projektu Bivak mladého slovenského umělce Štefana Papča. A lipový horolezec je opravdu "reálný".
Štefan Papčo
Čerstvý absolvent Vysokej školy výtvarných umení Štefan Papčo uvedl médiím, že socha z lipového dřeva znázorňuje bivakujícího horolezce, který má čas přemýšlet, protože je nucený se chránit před počasím. Proces proměny a uměleckého dotváření sochy je nejvíce závislý právě na počasí.
Proměna lipového dřeva byla přenášena pomocí kamery a internetu do různých prostor, kde ji měli diváci možnost sledovat. Projekt Bivak se zrodil z osobních pocitů autora, které chtěl takto zprostředkovat veřejnosti. Sám Štefan Papčo je totiž aktivní lezec.
Spící horolezec se přesune
Celé léto už máte možnost vidět projekt Bivak, jak na vrcholu Lomnického štítu (2634 m), tak i v několika případech na kameře holidayinfo.sk. Samotná kamera, která snímala sochu už nefunguje, ale na webu autora si můžete obrázky ještě prohlédnout. Spící horolezec od počátku vzbuzuje rozporuplné reakce.
Autor neměl souhlas ochrany přírody a reálnost sochy v člověku vzbuzuje touhu volat horskou službu. Také na to ředitel HZS Josef Janiga reagoval, uvedl pro TASR, že záchranáři zaznamenali hlavně zpočátku i několik telefonátů na dispečink.
Podle příspěvků v diskusi na webu projektu se však kontroverzní spící horolezec už brzy přesune jinam. Snad poputuje na sever do Norska k Jøssingfjordu. Tam jsou umělecká díla v přírodě celkem běžným jevem.
Jaký je váš názor?
Patří umění do hor? Rádi bychom znali váš názor, napište jej do diskuzního fóra nebo pod článek. Děkujeme.