Bobří hráz překvapila lesníky
Téměř dva metry má bobří hráz v severní části Tatranského národního parku
Bobří hráz objevili lesníci v TANAPu. Usídlí se bobři v Tatrách?
Bobři postavili v Tatrách téměř dvoumetrovou hráz
Do severní části Tatranského národního parku zavítal bobr evropský (Castor fiber L.). Hráz z čerstvě zpracovaných kmenů a větví olší a vrb objevili ve středu lesníci Štátnych lesov TANAPu na jednom z tatranských horských potoků.
Zůstane v horách?
Podle Jozefa Hyblera, zoologa Štátnych lesov TANAPu se v tomto pro bobra netypickém prostředí nevyskytoval. „S najväčšou pravdepodobnosťou prišiel z poľskej strany Tatier. A musíme priznať, že z pohľadu dostatku potravy a stavebného materiálu si vybral sice vhodnú lokalitu, ale pre neho v netypicky drsných klimatických podmienkach.“ Je proto obtížně předvídat, zda se bobr na této lokalitě usadí natrvalo nebo ji v průběhu roku opustí.
Bobr
Bobr evropský (Castor fiber) je hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Dosahuje velikosti až metr. Zavalitý bobr je dobře přizpůsoben vodnímu životu. Staví si soustavy kanálů a hrází. Živí se kromě bylin i větvičkami a lýkem stromů. Bobr evropský je rozšířený na severní polokouli na říčních a lužních nivách, v horách jej najdeme jen výjimečně.
V Tatrách bobra vítají
Bobr je celoročně chráněný živočich. Lesníci Tatranského národního parku jeho přítomnost z pohledu biodiverzity vítají. „Za posledných šesťdesiat rokov sme podľa dostupných informácií v tejto časti Tatranského národného parku výskyt bobra nezaznamenali. Nie je však vylúčené, že v meniacich sa klimatických podmienkach sa hranica jeho výskytu posunie až do týchto oblastí,“ dodává Jozef Hybler.
Bobr do Tater rozhodně patří, dokládá to i místní názvosloví (Bobrovec, 1658 m n.m.) a původ názvu obcí. V Západních Tatrách je to Bobrovec i Bobrovček.
Zdroj:
Tisková zpráva ŠL TANAPu