Borovice limba
Borovica limbová
Borovice limba patří k významným dominantám vysokohorské scenérie Tater.
Borovice limba
Tato borovice ((Pinus cembra L.); též limba horská) patří k výrazným stromům v prostředí Tater. Odhalíme ji už na dálku podle charakteristické husté, široce válcovité koruny se zaobleným vrcholkem. Zblízka ji pak spolehlivě poznáme podle 5-12 cm dlouhých jehlic, které jsou shloučeny vždy po 5 ve svazečcích. Šišky dozrávají až třetím rokem, avšak neotvírají se a na jaře opadávají i s velkými, bezkřídlými semeny.
Limba dorůstá do výšky 20 m (někdy až 25), ovšem v horských podmínkách roste velmi pomalu. Kvést a plodit začínají stromy teprve po 50-60 letech, ještě ve stáří 200 let nebývají jejich kmeny v průměru silnější než 40 cm a svůj růst ukončují až kolem 400 let věku. Dlouhověkosti stromu odpovídá jeho otužilost. Limba se vyskytuje pouze od Západných po Belianské Tatry, v nadmořských výškách cca 1100-1750 m. Najdeme ji i na stanovištích, kde teplota neklesá pod bod mrazu jen asi dva měsíce v roce. Co se týká výškového rozšíření, v Tatrách s limbou můžeme srovnávat snad jen modřín či jeřáb, výše už vystupují jen keře kosodřeviny.
Využití
Kromě estetických kvalit lidé odedávna oceňovali limbu pro její dřevo (příjemně voní a odpuzuje moly), terpentýnovou silici (získávanou k léčebným učelům) a také pro jedlá semena s vysokým obsahem oleje a škrobu (semena příbuzných druhů limby sibiřské a pinie středomořské se používají i k výrobě cukrovinek). Bohužel, právě příliš intenzivní využívání a kácení limby ve srovnání s její pomalou obnovou, vedlo k ústupu druhu, a tak není divu, že i dnes patří v TANAPu mezi chráněné druhy.
%%full%%
Zajímavosti
Tento krásný a houževnatý strom je opředen řadou lidových pověr, na Slovensku se například věřilo, že pokud truhla nastávající nevěsty bude vyrobena z limbového dřeva, bude nové manželství šťastné, kolébka z limby zase měla zahánět od dítěte zlé duchy.
U nás je občas borovice limba vysazována v parcích.