Čeká Tatry chemická budoucnost?
Použije se chemie při boji s kůrovcem?
Už jsme psali o stavebním boomu v Tatrách, kvůli němuž TANAPu hrozí ztráta mezinárodní prestiže mezi národními parky. Nové zprávy ze slovenského rezortu ochrany přírody jsou však ještě mnohem víc alarmující: Tentokrát nejspíš přichází na řadu revize územního rozsahu a dokonce základních cílů ochrany nejstaršího a nejvyhledávanějšího národního parku Slovenska.
Představitelé ochrany přírody dokonce plánují používat chemii při boji s kůrovcem.
Tatry v hledáčku mezinárodních organizací
Asi před měsícem slovenské ministerstvo životního prostředí dostalo dopis, v němž představitelé mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) vyjadřují znepokojení nad rozsáhlými rozvojovými aktivitami, které kolidují s posláním národního parku. Také Evropská komise vede už nějaký čas proti Slovensku proces tzv. infringementu, řešící podezření, že při intenzivních lesnických zásazích Tiché a Kôprové dolině došlo k poškození biotopů evropského významu.
Tatry totiž jsou zařazeny také do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 a právě za chráněné evropsky významné biotopy na svém území nese Slovensko odpovědnost. Kromě toho je slovenský park také zařazen v seznamu biosférických rezervací UNESCO a signatářem několika dohod s dalšími světovými národními parky (na prvním místě samozřejmě stojí polský TPN).
Co připravuje ochrana přírody
I přesto představitelé státní ochrany přírody uvádí, že na území TANAPu nebudou váhat ani s použitím chemických prostředků v boji proti lýkožroutové kalamitě. Státní ochranáři zřejmě rezignovali na ochranu přírodních ekosystémů a převzali cíle lesníků, resp. rezortu zemědělství (pôdohospodarstva). Společně vypracovali Návrh opatření proti podkornímu hmyzu, jehož uplatnění by vedle značné finanční nákladnosti (více než miliarda Sk) přineslo nejspíše i likvidaci důkazů , že příroda zvládá obnovu lesů v TANAPu přinejmenším stejně dobře, jako lesníci (a zadarmo).
%%full%%
I když se v tomto materiálu naoko nepočítá se zásahy v pátém stupni, podle informací nevládních organizací ŠOP připravuje také návrh nařízení vlády, kterým se má v Tatrách výrazně snížit výměra území současných NPR s nejvyšším stupněm ochrany, včetně sporných částí Tiché a Kôprové doliny. Není snad třeba dodávat, že takové kroky by byly opět v rozporu s doporučením uvedených mezinárodních institucí a s výsledky řady vědeckých studií.
Politické, nebo populistické řešení?
Použité zdroje a zajímavé odkazy:
Návrh opatrení na zastavenie podkôrnikovej kalamity v smrečinách na Slovensku
Ministerstvá navrhli chémiu do Tatier - článek na SME.sk
J. Švajda - článek na HNonline.sk
M. Wiezik - srovnání opatření v Tiché a Kôprové dolině + velmi zajímavá a překvapivě korektní diskuze k článku
M. Schwarz - obnova lesa v roce 2005-2006
R. Jakuš - neúčinnost chemických postřiků
Slovenský premiér nedávno prohlásil, že les v Tiché dolině je třeba zachránit za každou cenu a všemi prostředky. Po výměně špiček se přitom ve Správě TANAPu i na centrální úrovni slovenské ochrany přírody neustále vytrácí koncepce dlouhodobé ochrany nejcennějších území Slovenska. Posledním důkazem takového odhodlání lesnického rezortu bylo použití chemických prostředkův létě 2008 na řešení kůrovcové kalamity v Nízkých Tatrách, které jsou rovněž národním parkem.
Ministerstva tedy neváhají nasadit tyto látky v srdci území, kam lidé chodí za čistou přírodou. A to bez ohledu na existující rizika působení postřikovych látek na lidské zdraví. Zdá se, že dnes politika, nebo spíše populismus, přebíjejí zdravý rozum. Přitom, jak uvádí na svém blogu lesnický expert M. Wiezik, "možno keby sa ľudia skutočne išli pozrieť na popísané miesta a nemali by panický strach z mŕtvych stromov, ale sa aj zohli k zemi a začali si všímať aj iné organizmy ako stromy, možno potom by dostali rozum a zistili, že ekologická katastrofa sa odohráva niekde inde než v Tichej doline."