Chystáte se do Tater? A jste si jistí, že v nich můžete stanovat?

Zachovalou krajinu hlídají přísné zákony

Slovensko láká celoročně tisíce turistů svou okouzlující přírodou – rozlehlé louky, hluboké lesy a nespoutané řeky, to vše korunované strmými vrcholky hor. Jedním z důvodů zachovalé krajiny jsou přísné zákony, které v různé míře omezují pohyb turistů v přírodních rezervacích a především jejich stanování.

Vyplatí se vůbec brát stany, když se chystáte na túru do Tater?

Ochrana slovenské přírody

Vysoké Tatry

Ochrana přírody je na Slovensku důležité téma, což se odráží v množství vyhlášek a zákonů, které se do značné míry dotýkají turistů. Pod obecnou ochranu přírody spadá dokonce celé území Slovenska, 2. stupněm ochrany jsou pak zaštítěny chráněné krajinné oblasti a další významné přírodní rezervace spadají do 3.–5. stupně ochrany. Co z toho vyplývá? Stanovat a bivakovat můžete pouze v 1. a 2. ochranném pásmu a i v tomto případě je nutné brát ohled na to, abyste místo opouštěli ve stejném (ne-li lepším) stavu, ve kterém jste ho našli. 

Jak je to se stanováním v Tatrách?

Jestliže se chystáte navštívit Vysoké nebo Nízké Tatry, budeme muset vaši dobrodružnou povahu zklamat – nocování pod širákem a rozdělávání ohně je v těchto místech zakázané. V případě, že na vás natrefí lesní stráž, hrozí vám nejen vykázání z přírodní rezervace, ale také peněžní pokuta. 

Využijte veřejné kempy nebo horské chaty

Několikadenní výlet do Tater ale není nutné ihned rušit. Přenocovat totiž můžete hned v několika veřejných tábořištích a kempech, případně si užijete o něco větší komfort v četných horských chatách a salaších. Pokud toužíte po noci pod širákem a veřejné kempy vám nevyhovují, pokuste se získat souhlas majitele horské chaty s tábořením na jeho pozemku.

Naplánujte si záchytné body

Ať už se rozhodnete nocovat v Tatrách jakýmkoliv z výše uvedených způsobů, vždy si trasu vaší výpravy naplánujete s předstihem. Na mapě si vyznačte záchytné body, které vám poskytnou útočiště na noc, a zároveň se pro vás stanou vhodnými výchozími lokalitami pro objevování přírodních krás Tater. 

Jak vybrat turistický stan?

Právě důsledná příprava a detailní plánování vaší túry vám umožní užít si stanování v přírodě, ačkoliv v trochu omezenějších podmínkách. Jaký stan s sebou vzít do Tater? U turistických stanů vždy dbejte na to, aby byly lehké a brzy se vám nepronesly a zároveň dostatečně odolné vůči nepříznivým podmínkám počasí. Oblíbenou volbou turistů jsou stany Husky, které jsou léty a zkušenostmi prověřené. 

Vysoké Tatry

Stany Husky – sázka na jistotu

Outdoorové stany Husky vám poskytnou dostatek prostoru pro pohodlný spánek i vaše nezbytnosti, a to i přes to, že jsou lehké a skladné. Konkrétní výběr stanu by se vždy měl řídit vašimi požadavky – ať už jde o materiál konstrukce, počet plášťů nebo počet osob, které se ve stanu pohodlně vyspí. Chybu neuděláte se stanem vybaveným duralovou konstrukcí, která je extrémně lehká, a dvěma plášti, které účinně brání průniku dešťových kapek. 

Vysoké Tatry

I když je stanovaní pod širým nebem bezpochyby zážitek na celý život, rozhodně dbejte i na opatrnost. Cestovní pojištění je investicí, která se vyplatí „přibalit“ sebou.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru