Dovolená v Tatrách? Proč ne!

Aktivní dovolená na Slovensku

Chystáte se v příštím roce na aktivní dovolenou? Co takhle vyrazit do Tater? Inspirujte se našimi tipy a užijte si dobrodružství, na která budete vzpomínat celý život.


Ať je léto nebo zima, do Tater můžete vyrazit za turistikou v podstatě kdykoliv v roce. Jedná se o jedinečnou lokalitu, v níž si můžete po celý rok užívat relax, zábavu a zároveň se kochat krásami přírody při vašich výpravách. Cestovatelé se shodují, že nejlepším obdobím pro turistiku v Tatrách je září, případně ještě říjen. Počasí je ideální, není zde už tolik turistů a nádherné výhledy jsou navíc ozdobeny podzimně zbarvenou přírodou. 

Ubytování v Tatrách

Při výběru ubytování popřemýšlejte nad tím, zda preferujete tichá a klidná místa, nebo naopak hledáte rušnější lokalitu s více atrakcemi v okolí. 

Skvělým místem pro ubytování ve Vysokých Tatrách je například oblast mezi Štrbským Plesem a Tatrankou Lomnicí. Ty jsou od sebe vzdálené necelou půlhodinu autem, tudíž máte vše potřebné na dosah. 

Co si obléci na turistiku do Tater

Při výběru oblečení do Tater (ale i jiných hor) se zaměřte na dolní hranici teplotního optima. Je to z toho důvodu, aby vám nebyla zima, ale abyste se ani zbytečně nepřehřívali. Jako spodní vrstvu zvolte lehký a vzdušný materiál - například merino vlnu nebo bavlnu. Na to si oblékněte praktické kousky určené na treking. V batohu by vám neměly chybět ani nepromokavé a větruvzdorné pánské či dámské sportovní bundy, které vás během nepřízně počasí udrží v suchu a teple.

Také boty by měly být kvalitní, neboť s otlaky toho pravděpodobně moc neujdete. A nezapomeňte i na kvalitní, ideálně trekingové ponožky, nejlépe z merino vlny. Dovolenou ve Vysokých Tatrách si neumíme představit bez nejlepších trekových holí na nordic walking. Strmé stráně i kamenité cesty se vám s nimi budou zdolávat daleko lépe.

3 místa, která byste rozhodně neměli vynechat

Štrbské pleso

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Tatrách je rozhodně Štrbské pleso. Dojet k němu můžete svým autem nebo ozubnicovou železnicí z Tatranské Štrby - tzv. zubačkou. Kolem Štrbského plesa si můžete udělat pohodovou procházku, kterou bez problémů zvládnou i starší lidé nebo malí špunti. Pokud sem vyrazíte v letních měsících, můžete si půjčit člun. 

V těsné blízkosti Štrbského plesa se nachází vyhlídková věž Tatras Tower. Je bezbariérová a přímo pod ní se nachází restaurace. Za zvláštní příplatek si můžete koupit cestu dolů skluzavkou. Také sem v pohodě dojdete s kočárkem nebo malými dětmi. Štrbské pleso je i ideální základnou pro další výpravy - je výchozím bodem lanovky na Solisko, vede z něj naučná stezka k Popradskému plesu, túra na vodopád Skok, atd.

Lomnický štít

Lomnický štít, jeden z nejvyšších štítů Vysokých Tater, je must-have místem, které rozhodně musíte navštívit. Po turistických cestách na něj bohužel nevystoupáte, avšak na vrchol se můžete nechat vyvést patnáctimístnou lanovkou ze Skalnatého plesa. Ta jezdí několikrát denně. Lístek si raději rezervujte předem. 

Na vrcholu Lomnického štítu najdete nejvýše položenou meteorologickou stanici na Slovensku. Uhasit žízeň a dát si něco dobrého na zub můžete v kavárně Dedo, která nese název po lidovém pojmenování tohoto štítu. Na pobyt na vrcholu Lomnického štítu máte 50 minut, poté vyvolají vaše číslo a musíte lanovkou zpět dolů.

Výprava na vodopád Skok

Vodopád Skok je třetím největším vodopádem na slovenské straně Tater a měří celých 25 metrů. Výprava na vodopád Skok je nenáročnou, velmi příjemnou a 4,1 km dlouhou túrou s převýšením necelých 400 metrů, kterou zvládnou děti a starší lidé. Túra začíná u Štrbského plesa. Vydáte se po žluté značce k rozcestí s magistrálou. Cesta vás povede Mlynickou dolinou, která nabízí mnoho krásných výhledů. 

K vidění je toho ovšem daleko více. Za návštěvu rozhodně stojí také:

  • Chata pod Soliskom
  • Popradské pleso
  • Hrebienok - Rainerova chata
  • Skalnaté pleso
  • Zelené pleso
  • Sliezsky dom a Velický vodopád
  • Slavkovský štít
  • Kriváň
  • Rysy
  • Téryho chata a Spišská plesa
  • Jahňací štít

3 tipy na skvělé výlety

TrickLandia ve Starém Smokovci

Vyrážíte do Tater s celou rodinou? Pak nesmíte vynechat TrickLandii ve Starém Smokovci. Dům optických iluzí zaujme nejenom děti, ale i všechny dospělé. Umělecké instalace v TrickLandia vám doslova zamotají hlavu, jedná se jen o iluzi nebo je to realita?

V TrickLandia najdete i jedno z nejhezčích zrcadlových muzeí ve střední Evropě nebo antigravitační místnost. Na prohlídku si vyčleňte alespoň hodinu. 

Chodník korunami stromů

Dalším místem, na které byste při dovolené v Tatrách rozhodně měli vyrazit, je Chodník v korunách stromů v Bachledově dolině. Trasa je dlouhá 1 234 metrů a je zakončena 32 metrů vysokou věží, z které si vychutnáte opravdu mimořádný výhled na Belianské Tatry a Pieniny - Zamaguří. Atrakce je otevřena po celý rok a přímo k ní vás vyveze lanovka. Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu, můžete si vyzkoušet udržení rovnováhy nad propastí nebo se sklouznout na 67 metrů dlouhém tobogánu.

Belianská jeskyně

Největší a zároveň jedinou zpřístupněnou jeskyní v tatranském národním parku je Belianská jeskyně. Můžete v ní vidět nádhernou krápníkovou výzdobou, krásné sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jezírka a mnoho dalšího. Pro veřejnost je zpřístupněno 1135 metrů a prohlídka jeskyně trvá něco málo přes hodinu. Jeskyně leží nedaleko Tatranské Kotliny v Belianských Tatrách.

Co v Tatrách ochutnat?

Kromě výletů si nezapomeňte naplánovat také nějaké výpravy za slovenskou gastronomií. Protože kdo si v Tatrách nedal halušky s bryndzou a oravskou slaninou, jako by tam vlastně ani nebyl. Pokud máte rádi sýry, vyzkoušejte grilovaný oštiepok. Pro milovníky masa bude skvělou volbou pečené jehněčí nebo živánská. Ochutnat byste měli i kapustnici nebo tzv. prívarky - syté zahuštěné polévky (např.: dýňovou nebo hrachovou). Je libo něco ostřejšího? Zkuste borovičku nebo koniferku.


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru