Dřípatka karpatská
Soldanelka karpatská
Drobná půvabná rostlinka je jednou z těch, které můžete ještě i v současné době v Tatrách spatřit v plném květu. Jmenuje se dřípatka karpatská.
Dřípatka
Brzy na jaře vytváří dřípatka (slovensky soldanelka karpatská, odborně Soldanella carpatica Vierh.). bezlistý stvol vysoký 5-10 cm. Na něm vyrůstají nejčastěji tři zvonkovité květy (průměr cca 1 cm) s ozdobně dřípenou korunou. Rostlina vytrvává v zemi plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají bílé kořínky. Drobné (1-2 cm) přezimující kožovité listy v přízemní růžici s lysými řapíky mají okrouhle ledvinitý tvar, svrchu jsou tmavozelené, naspodu často nafialovělé. Právě kořeny a listy jsou rozlišovacími znaky.
Stanoviště a rozšíření
Typickým stanovištěm této rostliny jsou sněhová výležiska, mokré skály a sutiny, lesy i louky v horském až subniválním stupni. Od května do července kvete na místech, kde teprve nedávno odtál sníh. Jde o karpatský druh, jehož rozšíření na Slovensku zahrnuje oblast Babí hory, Strážovské vrchy, Malou i Velkou Fatru, Chočské vrchy, celé Tatry, Nízke Tatry, Slovenský ráj a Muráňskou planinu.
%%full%%
Zajímavosti
Na Slovensku je tento druh z hlediska ochrany zařazen mezi potenciálně zranitelné druhy, je zde chráněn zákonem (NT/§).
Dřípatka je řazena do čeledi prvosenkovitých. Její blízká příbuzná je podobná dřípatka uherská (soldanelka uhorská, S. hungarica). Je jen o maličko větší (10-17 cm) a roste ve slovenských Karpatech ve výškách cca 770 -1700 m n.m. Odlišuje se především hnědými kořeny a řapíky listů s 0,2-0,4 mm dlouhými chlupy.