Hořec tolitovitý
Horec luskáčovitý
Znáte tohoto parádníka s mohutnými vějíři lodyh a hrozny jasně modrých květů? Je to hořec tolitovitý. Velké trsy hořců kvetoucích teď koncem léta a na podzim příjemně osvěžují už žloutnoucí a zasychající tvář horské přírody.
Stručný popis
Lodyhy hořce (slovensky horec luskáčovitý, vědeckým názvem Gentiana asclepiadea L.) jsou vysoké 20-60 cm, nesou přisedlé vstřícné listy. Kvetou opravdu krásnými, tmavomodrými (vzácně světle žíhanými až bílými) cca 3,5-5,5 cm dlouhými květy. Setkáme se s nimi docela hojně na horských loukách i nivách, často i ve smrkových lesích či v porostech kosodřeviny, od podhůří po alpínský stupeň.
Tento druh je velmi přizpůsobivý k ekologickým podmínkám stanoviště (geologický podklad, vlhkost). Patří proto k poměrně hojným horským rostlinám. Pro svoji ozdobnost jsou hořce také často pěstovány na zahrádkách.
Hořec a světlo
Celkový vzhled rostliny je určován hlavně světelným režimem. Jedinci vyrostlí na slunci mají lodyhy přímé a listy výrazně křížmostojné (při pohledu shora tvoří 4 řady do kříže). Naproti tomu, v zástinu bývají lodyhy šikmé až obloukovitě převislé, s listy nápadně dvouřadými nebo dokonce rozprostřenými do jedné plochy. Rostliny tím reagují na menší množství dopadajícího světla - vodorovně položené dvouřadé listy lépe využívají každého paprsku.
%%full%%
Rozšíření
Hořec tolitovitý je z hlediska ohrožení řazen ke vzácnějším druhům naší květeny, které vyžadují další pozornost (C4), zákonem je chráněn jako ohrožený druh (§3).
Rozšíření tohoto druhu se rozhodně neomezuje jen na slovenské Karpaty. Areál výskytu sahá na východě až po Kavkaz či do balkánských pohoří na jihu, setkat se s ním můžete běžně i v ČR. Kromě míst, kam byl zavlečen či vysazen, je původním druhem např. v Beskydech, Jeseníkách, Orlických a Jizerských horách a v Krkonoších. Právě zde také dosahuje nejsevernější hranice svého výskytu.
Zajímavosti
- Hořec tolitovitý se dostal do znaku Krkonošského národního parku (KRNAP).