Kilometry nejen v nohou, ale i kolech
Jak připravit váš vůz na cesty do přírody?
Venkovní svět už pomalu ale jistě objímají první mrazíky, to však neznamená, že trekingová sezóna je u konce. Jen si představte procházky mezi stromy a keři obalenými jinovatkou a výhledy na krajinu, která se pomalu ukládá ke spánku. Nicméně na takové výšlapy je třeba se řádně připravit - zvolit správnou obuv, která na mokrých kamenech jen tak neuklouzne, a samozřejmě i teplé oblečení.
Při přípravě na treking v tomto počasí byste však neměli myslet jen na sebe, ale i na vaše auto. Určitě nepůjdete pěšky z nějakého velkého města, ale raději si zajedete na parkoviště na začátku stezky nebo do nějaké blízké vesničky. A v takových místech často nebývají tak příznivé podmínky jako na městských silnicích a parkovištích. Jak auto na takové výlety připravit?
Povinná výbava, základ každé cesty
Než se vrhneme na náležitosti, kterým byste měli věnovat pozornost před výletem, pojďme se vrátit k naprostým základům. Jako aktivní řidiči určitě víte, že nám zákon dává povinnost s sebou vozit několik věcí, které nám pomohou bezpečně zvládnout krizové situace. Jde o položky povinné výbavy do auta, jejichž seznam je neměnný a zahrnuje:
- klíč na matice kol, příruční zvedák (hever) a rezervní kolo nebo lepící sadu
- výstražný trojúhelník
- reflexní vestu
- autolékárničku
Při cestách do přírody přijde vhod zejména sada na výměnu kola. Polní cesty klasické údržbě silnic nepodléhají, a tak se může snadno stát, že přejedete přes nějaký ostrý předmět, který někdo na cestě nedbale odhodil, a budete muset procvičit své znalosti z autoškoly. Pamatujte však na to, že rezerva není stavěná na cesty přírodou a slouží jen k nouzovému dojetí, takže byste opravu píchlé gumy neměli v žádném případě odkládat.
Tažné lano se vyplatí
Nezapomínejte ani na to, že polní cesty bývají v tomto období často zablácené, proježděné a tím pádem docela nebezpečné. I když vyrážíte na výlet za slunného počasí, pokud několik dní předtím pršelo, velké louže nebudou ještě úplně zaschlé a na cestách bude bláto. Jestli tedy nemáte větší auto, mohli byste zapadnout - totéž platí i pro jízdu ve sněhu.
Pro jednoho člověka nebo dva lidi je dost těžké auto ze zablácené prohlubně vytlačit. Proto se s sebou vyplatí vozit tažné lano, a to i v případě, že jedete jen jedním autem. Na vyznačených stezkách se dříve či později jistě objeví nějaký nadšenec, kterému zima nezabránila v tom, aby si dopřál pořádný výšlap. Když u sebe budete mít lano, můžete takového člověka požádat, aby za své auto uvázal to vaše a vytáhl ho ven.
Zkontrolujte brzdy kvůli jízdě z kopce
Když jde o treking, dá se předpokládat, že součástí vaší trasy budou i strmé kopce, které vašemu autu nejspíš dají pořádně zabrat. O rovnoměrnou cestu vzhůru se postará silný motor a správné řazení, až ale budete sjíždět dolů, vše stojí na vašich brzdách. Nezapomeňte tedy auto dát nejprve do pořádku, zkontrolovat stav brzdové kapaliny, a pokud víte o nějaké závadě, která by mohla znamenat problém, raději ji nejdřív opravte.
Samozřejmě ale nejde jen o to, abyste měli brzdy v pořádku, ale také je dokázali při sjezdu z kopce správně používat. Nesešlapujte brzdový pedál po celou dobu, co pojedete dolů, mohlo by dojít k přehřátí brzdové kapaliny. V důsledku toho by se výrazně snížil brzdný účinek a vy byste museli čelit opravdu velkého problému. Raději brzděte plynule, jemně a v menších intervalech, čímž případným potížím předejdete.
Do sněhu se hodí i sněhové řetězy
Jestliže plánujete výletnit i v případě, že vše zakryje bílý sněhový závoj, vyplatí se uvažovat i o nákupu sněžných řetězů. Ty vám výrazně pomohou všude, kde je silná vrstva sněhu nebo ledu, protože dovedou zkrátit brzdnou dráhu a usnadnit manipulaci s vozidlem v těchto náročných podmínkách. Avšak pozor, používejte je pouze v terénu, které je vyžaduje. Než vyjedete na běžnou silnici, měli byste je sundat, abyste nepoškodili vozovku ani své pneumatiky.