Koniklec alpinský bílý
Poniklec biely
Koniklec bílý je krásnou horskou rostlinou, kterou v Tatrách můžeme najít prakticky až na vrcholech. Nálezy jsou známé i z výšky 2560 m.
Tuto horskou rostlinu můžeme na Slovensku spatřit v okolí Babej hory, v Chočských vrších, v Nízkých, Západných, Belianských i Vysokých Tatrách, kde stoupá až do výšky 2560 m. Na území ČR roste koniklec (Pulsatilla alpina L., synonyma P. alba, P. scherfelii) volně jen v Krkonoších, kde vystupuje až do poloh kolem 1600 m n. m.
Koniklec alpinský bílý
Listy typického tvaru (složené, několikanásobně zpeřené, čepel s obrysem rovnostranného trojúhelníka) se vytvářejí v přízemní růžici. 10-30 cm vysoké lodyhy pak nesou přeslen tří podobně tvarovaných listenů a jsou zakončeny velkým zářivě bílým květem (2-5 cm v průměru).
Využití
Také koniklec, stejně jako většina pryskyřníkovitých, je jedovatý, a to i pro dobytek (obsahuje glykosidickou látku ranunkulin). Význam druhu spočívá hlavně v jeho estetických kvalitách.
%%full%%
Zajímavosti
V ČR je zařazen k ohroženým druhům (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3).
Koniklece kvetou ve vrcholícím jaře, později je lze ještě najít na místech, kde dlouho ležel sníh a v okolí sněžných políček. I po odkvětu jsou rostliny ozdobou horských svahů - konce plodů se prodlužují v dlouhé chlupaté přívěsky, čímž se celý květ mění v nádhernou chundelatou kouli.
Smysl tohoto zařízení spočívá v rozšiřování plodů větrem - jedná se o důmyslný létací aparát.
Létací přívěsky navíc ulehčují klíčení plodů: reagují na změny vlhkosti několikanásobným otočením kolem své osy, čímž jsou plody aktivně vtlačeny do půdy (jakoby zašroubovány).