Lesníci připravují potravu zvěři
Přikrmování lesních zvířat není v TANAPu jednoduchá práce
V senících už je uložená potrava pro lesní zvěř. TANAP se připravuje na zimu.
Potrava už je v senících
Od června do konce září uložili tatranští lesníci do seníků více než devadesát tun sen, více než tisíc balíků senáže a více než dvěstě kilogramů sušených jeřabin. To všechno budou během nastávajících zimních měsíců potřebovat na přikrmování lesní zvěře v době nedostatku její přirozené potravy. Štátne lesy TANAPu se tak starají každoročně v rámci péče o lesní zvěř v Tatranském národním parku. „Lesnú zver v čase ich potravnej núdze počas zimných mesiacov prikrmujeme, aby sme ju zachovali v optimálnej početnosti a dobrom kondičnom stave. Bez prikrmovania by neprežila v takej početnosti, ktorá súčasne poskytuje potenciálnu potravu pre šelmy žijúce v Tatranskom národnom parku ako je rys či vlk. Prikrmovanie zároveň slúži na minimalizáciu škôd spôsobených zverou na mladých lesných porastoch ohryzom a lúpaním,“ říká Jozef Hybler, zoolog Štátnych lesov TANAPu.
Pochoutky na zimu
Kromě objemových krmiv, kromě sena a senáže, dostává zvěř brambory, krmnou řepu, někdy i jablka. Kamzíkům a srnčí zvěři vynášejí lesníci sušené jeřabiny. „Z jadrového krmiva zveri predkladáme pomletý ovos primiešaný vo fytodendromase, čo je špeciálna zmes pomletých vetvičiek ihličnanov doplnená o jadro a vitamíny. Vďaka tomu potom zver neobhrýza stromy v lese. Ako doplnok zveri ukladáme do kŕmnych zariadení a na vybrané miesta vo vysokohorskom prostredí kamennú soľ kvôli prísunu minerálov,“ přiblížil pestrou stravu pro lesní zvěř Jozef Hybler.
Krmelec najdou zvířata na oblíbených místech
V době nedostatku přirozené potravy najde zvěř její náhradu v krmných zařízeních. Ty jsou na území Tatranského národního parku rozmístěné tak, aby zvěř během přijímání potravy nebyla vystavená nevhodným pověternostním podmínkam. Zároveň aby podle Jozefa Hyblera „našla dostatok pokoja, pretože zver trpí stresom rovnako ako človek. Ďalšou z podmienok je aj dostatočný počet kŕmnych zariadení, pretože silnejšie jedince nepustia k potrave slabšie a mladšie jedince a preto nie je vhodné zver počas zimy koncentrovať na jednom mieste.“
V neděli i ve svátek
Podmínkou přikrmování je pravidelný přísun potravy. Zvěř nezná neděli anebo svátky, lesníci musí přikrmovat pravidelně a dostatečně dlouho. „Preto si vždy vytvárame dostatočné zásoby na zimu s tým, aby sme dokázali pomôcť zveri prežiť najkritickejšie obdobie, kým si sama nedokáže v dostatočnom množstve zabezpečiť prirodzenú potravu,“ dodává Jozef Hybler.
Zdroj:
Tisková zpráva ŠL TANAPu