Monitoring výskytu vydry v TANAPu
Zamrzlá příroda nahrává pozorování vyder říčních v přírodě.
Zimní měsíce jsou ideální pro monitoring výskytu vydry v TANAPu.
Monitorování vydry v TANAPu
Vydra říční (Lutra lutra) je jako vrcholový článek potravní pyramidy v biotopech mokřadů přímo závislá na kvalitě vodních toků a jejich okolí. Její přítomnost a početnost je indikátorem přirozených potoků a čistých vod s dostatkem potravy.
Vydra říční
Vydra říční je velká lasicovitá šelma. Má protáhlé štíhlé tělo, krátké končetiny s plovacími blánami a svalnatý zužující se ocas. Vydra má krátkou světle až tmavě hnědou srst s bílou spodinou. Vydra říční žije po většinu roku samotářským způsobem života. Je vysoce teritoriální a žije na území mnohdy větším jak 30 km, které si značí trusem. Dle Červeného seznamu IUCN z roku 2001 se zatím jedná o téměř ohrožený druh.
Zima nahrává sledování
V měsících lednu a únoru strážci ze Správy TANAPu monitorují výskyt a početnost vydry říční na všech významnějších vodních tocích v národním parku. Přítomnost a početnost vydry sa zjišťuje na zamrzlých potocích podle zanechaných pobytových znaků, hlavně podle čerstvých stop a trusu. Pro získání podrobnějších údajů o populacii vyder v TANAPu se během monitoringu využívají úspěšně i fotopasti.
Zdroj:
Tisková zpráva Správy TANAPu