Návštěvnost hor na přelomu léta

V Tatrách opět proběhlo sčítání návštěvnosti

V Tatrách v roce 2003 zaznamenali pokles návštěvnosti. V absolutních číslech to ale tak drastické není.

Nižší součty než loni

Podle sčítání návštěvníků Vysokých Tater, které proběhlo v  sobotu 2.8.2003, se může zdát, že turisté ubývají. Ač jsou ubytovací kapacity přeplněné, do hor se tento den vydalo "jen" 14 403 lidí. Naproti tomu v loňském roce si v den sčítání vyšlo do hor o 1500 lidí více a před dvěma lety šlo na túru dokonce 18 485 turistů. Na první srpnovou sobotu si naplánovalo výlet na kole i 112 cykloturistů a 75 automobilistů se vydalo k Popradskému plesu nebo Sliezskému domu. Své pány doprovázelo i 23 psů.

Návštěvnost neklesá

Podle náměstka Štátných lesov TANAPu Petera Spitzkopfa (Tatranský denník, 6.8.2003). však nikdo netvrdí, že by návštěvnost nejvyššího karpatského pohoří klesala. Nižší počet je dán tím, že se tentokrát zvolila pro sčítací den sobota. To je den, kdy se mění turnusy v ubytovacích zařízeních a do hor si nevyjde tolik lidí.

Z dlouhodobých statistik se ukazuje, že právě tento den není špičkou v návštěvnosti a  ukazuje spíše na průměrná čísla. K nejvíce zastoupeným národnostem pohybujících se v tatranské přírodě patří Poláci, Slováci, Češi a také Maďaři a Němci. Proti zimnímu období ubývá Rusů a  návštěvníků z pobaltských republik. Registrují se poměrně často i příchozí z Velké Británie, Belgie, Holandska a také ze severských států.

K čemu vedou výsledky

K nejvíce navštěvovaným oblastem patří lanovkou dostupné Skalnaté pleso. Lanovkou se vyvezlo 1 839 lidí, pěšky směřovalo nahoru 547  osob. Pozemní lanovka na Hrebienok vezla 2204 turistů, pěšky stoupalo dalších 1406 lidí. Odtud si túru na Slavkovský štít si naplánovalo jen 92 lidí. K Popradskému plesu se vydalo od električky (TEŽ) 1194 turistů, po magistrále si stejný cíl ze Štrbského plesa si vybralo o tři sta lidí víc. Všechna tato místa však proti loňským datům zaznamenala pokles. V dolinách, které díky svojí špatné dostupnosti a  odlehlosti (Bielovodská, Tichá, Kôprová...) nelákají tolik turistů, se naproti tomu návštěvnost mírně zvýšila.

Nejvíce je možná viditelný pokles návštěvnosti u tradičního mezinárodnímu výstupu mládeže na Rysy (2499 m). Proti normálnímu dni na Chatě pod Rysmi přivítali jen o 200 lidí více. Je to sice trochu zkreslené tím, že mnoho lidí se v den výstupu vrcholu vyhýbá a hledá klid jinde.

Výsledky sčítání Správa TANAPu dále statisticky zpracovává a  podle nich navrhuje např. rekonstrukce a opravy jednotlivých turistických chodníků.

%%full%%

Problémy hledejme jinde

Větší problémy než s návštěvností řeší TANAP s  neukázněností. Profesionální i dobrovolní strážci TANAPu jsou nuceni pokutovat za porušování návštěvního pořádku národního parku jednotlivce i  celé skupiny čím dál tím častěji. Prohřeškem číslo jedna je nocování přímo v terénu. Problém s tzv. bivakováním či spíše kempováním mají nejvíce na hřebeni v Západných Tatrách, kde se na pokutách za jednu noc vybere i 11 tisíc slovenských korun.

Jak říká strážce Štefan Bačkor: "Bivakovanie sa dá pochopiť, ak v prípade núdze musia v teréne prespať horolezci." Často se nesmyslně přespává i v okolí ples nebo dokonce turistických chat. Možná pokuta do výše 2000 SKK tak několikanásobně převýší cenu za noc na chatě. Tolerovat totiž lze jen opravdový bivak v nouzi.

Zajímavosti

  • Bivak: Vysokých Tatrách se bivakem obvykle rozumí velký balvan, pod kterým je možné se ukrýt, případně nouzově přespat. Údajně lze v každé tatranské dolině nalézt alespoň jeden takový úkryt.
  • Bivakování v TANAPu je ovšem návštěvním řádem zapovězeno.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru