Nebezpečí požárů stoupá
Na jaře je velké riziko požárů.
Po roztátí sněhu, před nástupem nové vegetace, nastává každoročně zvýšené riziko vzniku požárů.
Oheň v areálu naleziště
Suchá tráva je ideálním prostředím na šíření požáru. I v tomto roce už jich pod Tatrami zaznamenali několik. Většina z nich vznikla přičiněním člověka, ať už šlo o záměrné vypalování staré trávy, které se vymklo kontrole nebo o neopatrnou manipulaci s ohněm. Takový případ byl zaznamenán i v areálu nálezu zkamenělé výplně lebky neandrtálce v travertinové kopě Hrádok v Gánovcích. Shořel přibližně hektar travního porostu v archeologickém nalezišti.
Oheň ve Zrubech
Před několika dny propukl požár na pozemcích ve správě ŠL TANAPu pod Tatranskými Zruby. Oheň kromě ekonomických ztrát na majetku a lesních porostech má negativní vliv i na půdu, rostliny a živočichy v postižené oblasti. Pohyblivější jedinci při troše štěstí dokážou utéci, avšak velké procento méně pohyblivých druhů takové štěstí nemá a ve výhni zahyne. Spáleniště je hřbitovem živočichů zejména hmyzu, obojživelníků, plazů, drobných savců a ptačích hnízd s vajíčky.
Apel ochrany přírody
Správa TANAPu apeluje na návštěvníky národního parku a přilehlých území, aby nemanipulovali s otevřeným ohněm v přírodě. Jménem ostatních obyvatel přírody vám za to Správa TANAPu děkuje.
Zdroj:
Tisková zpráva Správy TANAPu
Zajímavosti
- Gánovský neandertálec (nesprávně: gánovecký človek/neandertálec; lat. Homo ganovcensis) je nález zkamenělé výplně lebky neandertálce v travertinové kopě Hrádok na okraji obce Gánovce na Slovensku (u Popradu). Je starý asi 105 000 (anebo 130 000) let a je nejstarším paleoantropologickým nálezem na Slovensku a v bývalém Československu (nepřímé doklady přítomnosti lidí na Slovensku pocházejí z daleko starších období). Lebka je uložená v Národním muzeu v Praze.