Nepoznaný Liptov

Salašnictví jako téma pro cestování na Slovensko

Liptov je většině lidem dobře známý, ale jako region pro přírodní agroturizmus už méně. Pandemie ale přinutila Liptákov podívat se na region jinak a odkrýt něco, co je méně poznané nebo dokonce nepoznané.

Nepoznaný Liptov

Na začátku se nedalo nezačít jinak než tématem, který je s Liptovem bytostně spjatý - salašnictví. Následující měsíce se postupně představují veřejnosti poklady regionu jako horské prameny a vodopády, liptovská řemesla, ale i méně známé přírodní zákoutí a túry.

Ovce na Liptově

Díky Covidu

Slováci v pandemii více času trávili v přírodě, věnovali se individuálním aktivitám a hledali místa, kde je méně lidí. Zpomalili, mnozí přehodnotili svůj způsob života a začali se od komerce otáčet směrem k podstatě, k tradicím a hledat místa, kde se cítí být více spjati s přírodou a krajinou. „Naše nepoznané miesta, náš „Nepoznaný Liptov“, to nie sú miesta nové, sú to miesta dávno objavené, mnohými aj preskúmané, avšak na to, aby sme ich skutočne poznali potrebujeme viac vedieť a viac poznať. A práve preto tento projekt realizujeme úplne inak, ideme to hĺbky, do podstaty. Do projektu sme zapojili odborníkov, zanietencov, ktorí postupne predstavia liptovské salaše, okolité travertíny, vyvieračky a pramene, remeselné výrobky aj nepoznané túry. Aj prístup, akým budeme tieto témy odhaľovať je pre nás plný nového. Nevzniknú žiadne letáky či plagáty, všetko si záujemcovia nájdu v online forme, aby si o tom prečítali cez náš web, sociálne siete, vzhliadli dokumentárne videá či vypočuli podcasty,“ komentovala ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov Darina Bartková. Kdo hledá odpovědi na otázky proč je nejlepší právě májová bryndza, skutečně dával široký opasek bačovi sílu, kolik je v ohradách ovcí a beranů, zda v současnosti na salaši najdeme i ženy, jak je možné, že valaška je vlastně ovce, tak i pro něj je tu „Nepoznaný Liptov“.

Po svatém Jiří

Okolo sv. Jiří, když je tráva zazelená, je čas ovečky vyhnát ze salaší na pastvu. Jejich jídelníček se doplňuje o čerstvou trávu a to je tajemství májové bryndzy. Je lahodná, velmi jemná, protože je čerstvá a nestála dlouhé minuty v kádích. Ne, že by bryndza v prosinci nevznikla z mléka, které se nadojilo v létě po pastvě, ale dlouhé uskladnění chuť bryndzy mění, chuť je pikantnější. Odložíte avokádové pomazánky a caesar salát? Nyní je správný čas na zdravou bryndzovou pomazánku nebo poctivé bryndzové halušky!

Přírodní turistika

Typický Liptov minulosti, to boli ovce na pasienkoch. Nie je našim cieľom vrátiť sa do minulosti, ale nájsť aj v súčasnom svete spojenia, ktoré našich návštevníkov zaujmú. Veľa sa hovorí o prírodnom turizme. Liptov asi nie je v hlavách verejnosti spájaný s agro a prírodným turizmom, ale  prírodný turizmus tu je a vždy aj bol a práve salaše sú jeho dokonalým zhmotnením. Liptov má nádhernú prírodu, miesta ktoré stoja za objavenie a my ich budeme postupne odkrývať,“ doplnila koordinátorka projektu Katarína Guothová. I tohle léto je zejména o slovenských regionech a je čas je skutečně poznávat. Ruku v ruce s vyháněním ovcí salašnictví odhalilo i svou historii a samotnou pastýřskou kulturu. Těšte se na představení tradiční ovečky - valašky, která zvládá i místní horský terén, ukázku salašnictví pohledem mladého bači i na návštěvu ve Skanzenu Pribylina, kde budete přeneseni do historie regionu Liptov.

Zajímavosti

  • tradiční akcí je Ovčiarska neděla na konci května

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru