Poprvé zamrzl Dunajec
Po dostavbě přehrady zaznamenali poprvé, aby zamrzla hraniční řeka.
V letošním roce to bylo poprvé, co zamrzla hraniční řeka Dunajec.
Až extrémní mráz uvěznil řeku
Extrémní mrazy způsobily, že se poprvé od otevření polské přehrady Jezioro Czorsztynskie v roce 1997 hraniční řeka Dunajec v Pieninském národním parku zamrzla. „Keďže zo spodu priehrady vyteká voda s minimálnou teplotou plus 4o Celzia, Dunajec pod priehradou počas zimných mesiacov nezamŕza. Až tento rok, keď teploty niekoľko dní za sebou klesli až k mínus 30o C, vody Dunajca pod ústim Lesnického potoka úplne zamrzli,“ komentoval situaci na řece Peter Gállik, vedoucí ochranného obvodu Červený Kláštor Štátnych lesov TANAPu.
Nejnižší letošní teplota naměřená v Červenom Kláštore byla -33,6o C, a to byla také zřejmě nejnižší teplota naměřená na území Slovenska v letošní zimě.
Přehrada pomohla hned po otevření
Jezioro Czorsztyńskie (polsky také Zbiornik Czorsztyński) pomohlo proti záplavám hned po svém otevření. V Polsku se v roce 1997 dokončila na horním toku Dunajce vodní elektrárna Czorsztyń a vyrovnávací nádrž Sromowce (polsky Zbiornik Sromowski, Jezioro Sromowskie nebo také jen Niedzica podle hradu). Elektrárna Czorstyń má 2 turbíny s instalovaným výkonem 90 MW, výšku hráze 56 m, šířku koruny hráze 404 metrů. Czorstynské „jezero“ má povrch 10,5 km², maximální hloubku 50 m. Elektrárna zabezpečuje mimo výroby elektrické energie i zlepšování průtoků pro plavbu vorů Prielomem Dunajca (polsky Przełom Dunajca) během sušších období. Ty známe jako velkou turistickou atrakci i ze Slovenska.
Pltě živí všechny místní
Místní turistickou atrakcí je plavení vorů neboli pltí na řece Dunajec. Plavba začíná na polské straně v obci Sromowce Wyżne, končí v městečku Krościenko nad Dunajcem. Na slovenské straně je možné po Dunajci plout na voru z obce Majere nebo Červený Kláštor až do Lesnice. Zde plavba končí asi 200 metrů za ústím Lesnického potoka. Nedaleko je turistický hraniční přechod do Polska pro pěší a cykloturisty.
Zdroj:
Tisková zpráva ŠL TANAPu