Potápěči sbírali odpadky v akci Čisté vody
Pod vodou nebyly poklady, ale jen odpadky. Plesa jsou čistější.
Potápěči se ponořili pro odpadky v rámci akce Čisté vody aneb co do plesa nepatří.
Čisté vody nejsou ponor do prázdna
21. ročník akce Čisté vody nalákal potápěče pod hladinu tatranských ples a ani tentokrát se nepotápěli jen tak naprázdno. Ze dna Nového Štrbského plesa, Velického plesa a Popradského plesa vytáhlo třicetdva potápěčů celkem 111 kilogramů mokrých odpadků.
Kilogramy rychle přibývají
Stavební materiál o hmotnosti 39 kilogramů už nebude ve Velickém plese. Ze dna Nového Štrbského plesa vynesli na břeh betonovou kostku, která společně s dalším odpadem vážila 37 kilogramů. Vody Popradského plesa jsou čistější o 35 kilogramů odpadků. Odpadky o hmotnosti 75 kilogramů v podobě nejčastěji železných tyčí a skleněnch střepů zbavili tři potápěči Račkův potok v Račkové dolině v Západních Tatrách. Ani letos se nečistilo Štrbské pleso, do kterého se kvůli řasám a tím pádem malé dohlednosti ve vodě neponořil nikdo z potápěčů. Ve studených vodách tatranských ples se našlo kromě stavebního materiálu znovu hodně z toho, co do nich jednoduše nepatří: láhve, kelímky a nejrůznější obaly.
Mezinárodní festival potápěčů
Letošní 21. ročník akce Čisté vody se konal v rámci 29. ročníku Mezinárodního festivalu potápěčských filmů. Při organizování ponoru Státní lesy TANAPu spolupracovaly s potápěčským centrem LE Diving z Levoče, s potápěčským klubem Vodnár z Popradu, s nemocnicí Košice Šaca a.s., 1. súkromnou nemocnicou, se zemědělským družstvem Družba, Poprad – Veľká a společností Tatramel, s.r.o. Starý Smokovec.
Ponory jen tak nevymizí
Za právě uplynulých 21 let akce Čisté vody se pod hladinou vysokohorských tatranských ples uskutečnilo 1377 ponorů, přičemž dobrovoľníci na břeh vynesli 4 950 kg odpadu. Z převážně stavebního materiálu v minulosti se dnes odpadky proměnily na sbírku obalových materiálů. Proto svoje místo bude mít čištění i v dalších letech.
Zdroj:
Tisková zpráva ŠL TANAPu