Pozor! Státní hranice
Co změní Schengenský prostor v Tatrách? Přibydou přechody?
Tatry, i když se nachází na území dvou států, tvoří jeden kompaktní celek. Příroda hranice nemá. Stejně tak mnoho turistů by chtělo přecházet slovensko-polské hranice na více místech nebo úplně volně. Co se kolem této záležitosti děje a co můžeme očekávat v budoucnu?
Historické souvislosti
Před první světovou válkou se zdejší haličsko-uherské hranice mohla přecházet zcela volně. Po roce 1919 již bylo potřebné mít pas nebo propustku, od roku 1926 do roku 1939 hranice mohli překračovat členové Polského tatranského spolku a Klubu československých turistů a v zimě také členové československého a polského lyžařského svazu.
Od druhé světové války až do roku 1999, kdy se otevřel turistický přechod na Rysech, byla jediným hraničním přechodem na území národního parku Lysá Poľana.
Novinky
O nových turistických hraničních přechodech se vedou diskuse na mezivládní úrovni. Pracovní skupina pro hraniční přechody a dopravu podala návrh na zřízení šesti nových slovensko - polských turistických hraničních přechodů.
Navrhovaná místa pro přechody:
- Tichá na Oravě (Orawska Brana)
- Bobrovecké sedlo (Bobrowiecka Przełęcz)
- Volovec (Wołowiec)
- Hrubý vrch (Jarząbczy Wierch)
- Tomanovské sedlo (Tomanowa Przełęcz)
- Kasprov vrch (Kasprowy Wierch)
Další pracovní skupina pro ochranu životního prostředí a lesní hospodářství akceptovala pouze jediný přechod na vrcholu Volovce. Ostatní varianty byly zamítnuty z důvodu neexistujících turistických cest z jedné či obou stran nebo pro předpokládaný nárůst turistů a negativní dopad na přírodu. Ani jediný akceptovatelný přechod však zasedání mezivládní komise nepřijalo.
%%full%%
Schengenský prostor
Použité zdroje:
časopis Tatry 4/2006 - článek Tatry bez hraníc - Paweł Skawiński
Turisté si uvolnění režimu slibují od vstupu Slovenska a Polska do Schengenského prostoru. Ani tato skutečnost však nebude znamenat volnost v překročení hranic. Nařízení ochrany přírody obou národních parků jsou nadřazeným ustanovením. V praxi to znamená, že přechod hranice bude možný pouze na místě, kde se střetává slovenský a polský turistický chodník. Nadále nebude možné tedy překračovat hranici například přes Hladké sedlo, Chałubinského bránu a Mengusovské sedlo. Pro oblast Vysokých Tater se tedy nic nezmění, pokud se chodníky nepropojí.
Jiná bude situace v Západních Tatrách. Zde je společná červeně značená hřebenovka s jednotlivými odbočkami. Překročení hranice bude možné hned na několika místech.
Ochranářský problém
Právě situace v Západních Tatrách přinese problém pro ochranu přírody. A nelze vyloučit, že přechod hranic bude regulován nějakým speciálním bodem návštěvního pořádku.
Návštěvnost a její rozložení se na jednotlivých stranách hranice vyvíjela po dlouhá desetiletí samostatně. Sousedí spolu často oblasti málo navštěvované a frekventované. Promíchání návštěvnosti může přinést narušení dnes fungujících "klidových zón" a tím ohrožení biotopů fauny i flóry. Největší rozdíl lze pozorovat v oblasti Tiché doliny. Ta je jednou z nejméně navštěvovaných v TANAPu s návštěvností pod 100 turistů denně. Naproti tomu Kasprov vrch s lanovkou, má návštěvnost 100x vyšší a je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v polském TPN.