Pozor! Toto jsou věci, které při cestě do Tater by žádný Čech neměl zapomenout
Několik rad pro každého.
Obsah vaší výbavy bude záviset na důvodu vaší cesty. V případě, že se chystáte na kempování nebo vícedenní túry, kdy máte batoh neustále na zádech, je rozumné požadovat méně věcí, protože každý kilogram navíc se pronese.
V případě, že budete podnikat jednodenní výstupy v horách s návratem na záchytný bod nebo ubytování, budete se moci více rozšoupnout.
Pár pravidel
V následujících řádcích vám nastíníme několik základních předvýletních pravidel, kterých se jednoduše budete moct držet a nestresovat se tolik v případě, že něco zanedbáte. Většinu věcí lze koupit cestou nebo na místě. Výjimkou je trekové vybavení pro lezení – pokud to není příliš velký problém, průběžně to dvakrát zkontrolujte. Je pravdou, že čím více výletů do hor podniknete, tím více možná sami zjistíte, které věci si nebrat a nechat na jindy, nebo naopak bez kterých se obejdete.
- Vytvořte si seznam věcí
- Ujistěte se, že máte všechny své věci doma, že jste je nepůjčili společníkům atd.
- Začněte balit nejpozději 2 dny před cestou
- Nakonec si věci dejte do zavazadla, pro začátek je nechte rozložené vedle batohu (ruksaku), kde si věci ze seznamu odškrtnete.
Jak se oblékat na horskou turistiku
Začněme obuví. Boty by měly být velmi kvalitní, protože s otlaky toho moc neodchodíte. Ze zkušeností ostatních můžeme navrhnout německou značku Hanwag, která nabízí celkem řadu bot pro lehké i namáhavé lezení, nebo navíc boty na ferraty. Podobně imperativní jsou skvělé i kvalitní trekové ponožky, ideálně z merino rouna, které odpuzuje pach i několik dní.
Pro horolezectví je třeba se oblékat na spodní hranici teplotního optima. To znamená, že se nesmíte zbytečně přehřívat, ale také se nesmíte příliš potit kvůli velké vrstvě oblečení. Jako základní vrstvu je ideální zvolit lehkou, paropropustnou tkaninu z merino rouna. Neuvěřitelnou volbou je v tomto případě pánské tričko fleece t-shirt – každopádně hledejte výrobky, které se pyšní vysokou kvalitou, nosností, moderním designem a nadčasovostí. Pokud máte rádi větší pohodlí a volnost pohybu, nemůžete být zklamáni kalhotami, které patří mezi praktické kousky určené pro specializovaný treking.
Pro případ deště a teplotních změn ve vyšších nadmořských výškách by v žádném batohu neměla chybět kvalitní nepromokavá a větruodolná bunda. Naprostou jedničkou v této kategorii je kabát Keb Eco-Shell, který obsahuje vodní sloupec nepředstavitelných 30 000 mm a prodyšnost 26 000 g/m²/24 h. Každopádně to, co je na této bundě výjimečné, není její provedení, ale také způsob, jakým je vyrobena. Popravdě řečeno, je vyroben ze 100 % rozložitelných materiálů se zanedbatelným dopadem na životní prostředí. V případě, že byste chtěli nebo možná dáváte přednost víceúčelové bundě do přírody, doporučujeme přibalit také pončo do deště.
Kam a co vše si zabalit?
Pro jednodenní výstup na horu postačí batoh o objemu asi 20-30 litrů. Horolezecký batoh by měl dobře padnout a v ideálním případě by měl obsahovat břišní pás, který může výrazně zvýšit pohodlí při nošení. V případě, že se chystáte na vícedenní výstup, měli byste mít jistotu, že vám vybraný batoh bezvadně padne. Snažte se, aby se do něj vešlo maximálně kolem 60 litrů, a mějte na paměti: každá věc, kterou si zabalíte, půjde s vámi. Uprostřed těžké cesty už padlo mnoho slov o zbytečných věcech, které byste nejraději nechali tam, kde zrovna jste.
Seznam navrhovaných věcí na jednodenní výstup:
- Kvalitní oblečení a ponožky (1 kombinace ponožek)
- Trekové kalhoty – mohou být oddělitelné nebo šortky (pokud jedete v létě)
- Funkční tričko (1 tričko, pokud se hodně potíte)
- Teplejší tričko s dlouhým rukávem nebo mikina
- Nepromokavá bunda nebo pončo
- Pokrývka hlavy
- Rukavice (v závislosti na klimatické předpovědi)
- Další vrstvy oblečení, pokud je to nezbytné, v závislosti na klimatu
- Turistická obuv – v závislosti na území, ale nikdy si neberte boty, které vás na začátku tlačí, nebo pantofle či žabky
- Sluneční brýle, opalovací krém s přiměřeně vysokým ochranným faktorem
- Gáza pro případ bolavých kolen nebo jiných zranění
- Nabitý mobilní telefon s mapou nebo papírová mapa
- Svítilna, dostatek jídla a tekutin, doklady a peníze, kreditní karty
Seznam doporučených věcí pro vícedenní výstup
Kromě již zmíněných věcí si přibalte navíc:
- Kvalitní oblečení a ponožky (3 ks)
- Funkční tričko (3 ks)
- Nepromokavá bunda a kalhoty
- Pončo, oblečení na spaní, stan nebo bivakovací pytel pro případ, že budete odpočívat venku
- Spací pytel (velmi kvalitní a lehký), karimatku
- Voděodolné zápalky nebo zapalovač
- Trekové hole – pro případ, že je budete používat, vybavenou a novou lékárničku
- Víceúčelový nůž, toaletní potřeby a malý ručník
Pokud máte své vybavení zastaralé, je lepší ho obnovit. Podívejte na různé slevy na turistické vybavení a obnovte svůj šatník!
Pokud se chystáte navštívit Vysoké Tatry a chystáte se na procházku po horách, neměli byste opomenout nejen pevnou obuv, ale především skvělou cestovní ochranu. Málokdo ví, že běžná cestovní ochrana se nevztahuje na všechny horské výlety na Slovensku. Proto by cestovatelé neměli opomenout, že kromě horolezecké obuvi je třeba si pořídit i neobvyklou ochranu. Horská služba nevyjíždí pouze pro poškozené, ale navíc pro ztracené výletníky a jejich pátrání často není zahrnuto v rozsahu ochrany.
Cestovní pojištění
Při cestě na Slovensko je totiž nutné myslet na prakticky dokonalé cestovní zabezpečení po všech směrech, zejména v případě, že se chystáte na výstup v Tatrách. Ne mnoho osob může vědět, že ne všechny pojišťovny kryjí celkový zásah od horské záchranné služby. Poslední zmíněné platí nejen pro poškozené, ale i pro ztracené návštěvníky. Pátrání není pravidelně v rámci pojištění zahrnuto. Horská záchranná služba není součástí běžných ochran, zasahování celé skupiny horské služby i s vrtulníkem může přijít na tisíce eur.
Každá česká zdravotní společnost má pro takové případy různorodé podmínky, několik pokrývá pátrací akce v případě újmy nebo dodržování pokynů. Horské pojistky lze zřídit online, u ochranných společností nebo v informačních centrech v Tatrách. Náklady se pohybují kolem 70 centů za den – což není tak zlé. Zde se můžete podívat na nejlepší cestovní pojištění!
Nepřeceňujte své síly
Podle všeho přichází do Tater hodně zkušených turistů, kteří jsou v dobré fyzické kondici. Ale pořád se nachází tací, kteří přeceňují své síly. Zhruba tak 10 % Čechů by se mělo lépe připravovat. Když bychom se měli podívat na žebříček úrazovosti v Tatrách, Češi jsou mezi pětkou nejčastěji zraněných turistů.