První medvěd sledovaný satelitně
Obojek přinese cenné informace o životě medvěda hnědého.
Na Podbanském pod Kriváněm minulý týden proběhl odchyt mladého medvěda. Tentokrát nešlo o žádné stěhování nezdárného jedince od kontejneru, ale o nasazení obojku, který umožní tohoto medvěda nepřetržitě sledovat. Až do roku 2012 by měl medvědí James Bond o sobě pomocí obojku (a satelitu) přinášet cenné informace.
Družice ho bude sledovat
Podstatou celé akce, která proběhla v NPR Kôprova dolina 6.10.2008 brzy ráno je monitoring největší šelmy, kterou na Slovensku můžete potkat. Pracovníci Správy TANAPu se pokusili o první dlouhodobé pozorování medvěda brtníka (slov. medveď hnedý, lat. ursus arctos) pomocí satelitní techniky. Na krk dostal medvěd telemetrický obojek, který komunikuje s družicí. Tato technologie nebyla na Slovensku ještě použita.
SMS od medvěda?
Prostřednictvím textových zpráv budou zoologové dostávat velmi cenné informace o pohybu medvěda, o jeho zimním stanovišti, o okolní teplotě apod. Výhod satelitní telemetrie (na rozdíl od pozemní) je několik. Předně není zvíře nijak vyrušováno, pomineme-li přítomnost obojku. Zpracování a vyhodnocení informací je řízené počítačově, používá se GIS (geografický informační systém).
%%full%%
24 hodin, 4 roky
Zdroj:
Správa TANAPu (Ing. Pavol Lenko), včetně fotografií
Medvědovi zůstane na krku obojek přibližně 4 roky. Tak dlouho totiž vydrží v obojku baterie. Potom se obojek samočinně odepne. Data se z něj odesílají kontinuálně, takže celý 24 hodinový cyklus medvědího dne bude přesně zaznamenán. O aktivitě medvěda chce Správa národního parku pravidelně informovat.