Sledovaná medvědice přišla o mládě

Terénní průzkum prokázal úhyn medvíděte sledované samice

Dálkové sledování se začíná vědcům z TANAPu vyplácet. Telemetrie prozradila březost samice, avšak mládě objevili strážci parku mrtvé. Koloběh přírody pod Tatrami pokračuje.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Medvědice opustila v květnu zimoviště

Na začátku května se pracovníci ze Správy TANAPu vydali na terénní průzkum do oblasti nedaleko Podbanského, kde sledovaná medvědice Zita přezimovala. Medvědice nosí již rok (od 2.4.2010) obojek, který přináší cenná data.

Průzkum opuštěného brlohu

Vědci z TANAPu do lokality vešli až v momentě, kdy opustila svůj brloh (ve výšce 1566 m n.m.). Přečkala v něm dlouhou dobu 6 měsíců, přišla sem 18.10.2010 a definitivně jej opouští až 8.5.2011. Opuštěné medvědí doupě vědci zkoumali velice pečlivě a kontrolovali také její oblíbená místa, kde se na jaře nejvíce zdržovala. Všechny záznamy o její aktivitě přinesl speciální obojek, který telemetricky přenáší (pomocí GPS a GSM technologie) data do počítače.

Kam se podělo mládě

Vědci z výsledků aktivity medvědice v zimě správně usuzovali, že přivedla na svět mládě nebo mláďata. Proto si to chtěli také v terénu ověřit. Nejvíc jejich pochybnost ovlinil fakt, že se samice tak rychle vzdálila najednou od brlohu. Nevracela se nazpět a nikdo si nedokázal představit, že s ní tak daleko běhají i malá mláďata. Proto se rozhodli, že zmapují většinu jejích stanovišť v terénu, kde se delší dobu zdržela. A právě na jednom z kontrolních bodů našli uhynulé medvídě.

Mládě nemělo šanci přežít

Medvídě nemělo vnější poranění a na svůj věk nemělo velký vzrůst ani dostatečnou zásobu tuku, vážilo jen 1750 g. Na čenichu a na uších mělo drobné ranky (od hraní se sourozenci?). Pitva prokázala, že uhynulo na zápal plic. Z pohybu medvědice Zity se dá předpokládat, že nalezené medvídě bylo i jejím posledním, které zimu přežilo. Další mláďata však nalezena nebyla. Okolnosti stavu mláděte mohou být různé - mohlo se narodit později, mohlo trpět nedostatkem potravy nebo matka mohla být ve stresu z jiného medvěda.

Dvě medvědice

Na konci března při terénním pozorování lokality byl v blízkosti objeven ještě jeden brloh samice, která vodí dvě loňská mláďata. Druhý brloh byl jen 300 m daleko. Tento poznatek svědčí o tom, že se medvědice ve volné přírodě dokáží snést i na velmi malé ploše a po poměrně dlouhou dobu.

Mapování medvědů může být užitečné

Kombinace dálkového sledování a terénních mapování lokalit s výskytem medvěda hnědého, který nosí satelitní telemetrický oboek může odhalit část z tajemství, o kterých bychom se jinak nikdy nedověděli. Vše ostatní totiž zůstává skryté veřejnosti.

Zdroj:

Správa TANAPu (http://www.spravatanap.org/), foto Pavol Lenko

Zajímavosti

  • Tato medvědice z Podbanského dostala jméno Zita (2.4.), nedávno chycená "kontejnerová" samice v Dolném Smokovci je pojmenovaná Galina (3.5.).

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru

TOPlist