Slovenští horolezci zemřeli jako oběti teroru v Pákistánu
Peter Šperka a Tono Dobeš zahynuli pod Nanga Parbat rukama teroristů.
Dva slovenští horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš jsou mezi obětmi sobotního teroristického útoku v Pákistánu na skupinu 10 horolezců. Totožnost obou mužů potvrdil dnes slovenský konzul. Horolezci měli za cíl vrchol hory Nanga Parbat.
Peter Šperka a Tono Dobeš jsou mezi mrtvými
Smutnou zprávu potvrdila dnes tisková konference slovenského premiéra Roberta Fica. Peter Šperka a Tono Dobeš byli identifikováni jako jedny z posledních obětí násilného útoku pod horou Nanga Parbat v Pákistánu. K zodpovědnosti za teroristický útok se přihlásilo militantní hnutí Džundulláh, které má blízko k al-Kajdě a Tálibánu. "Slovensko nebolo nikdy tak dotknuté terorizmom, ako v prípade usmrtenia dvoch slovenských horolezcov," uvedl premiér Fico.
Členové expedice na Nanga Parbat zahynuli
Peter Šperka a Tono Dobeš byli členy slovensko-ukrajinsko-gruzínské expedice. Pod vedením Igora Sverguna se pokoušeli o zdolání hory Nanga Parbat (8125 m) Kinshoferovou cestou v Diamírské stěně. Z Kyjeva odletěli 6. června do pákistanského Islamabádu, odkud se přesunuli k základnímu táboru pod Nanga Parbat. Více jak týden již pracovali ve stěně. V noci ze soboty na neděli zaútočili militanti na tábor. Mezi mrtvými horolezci jsou dva Číňané, tři Ukrajinci, dva Slováci, jeden Litevec, Nepálec a Číňan s americkým občanstvím. Útok přežili pouze pákistánský průvodce a jeden čínský turista. Po ozbrojencích pátrá policie a armáda.
Peter Šperka a Tono Dobeš
Anton Dobeš
Narodil se 10. dubna 1963. S výstupy na nejvyšší vrcholy světa začal společně s Peterem Šperkou. Zdolal v roce 2009 Čo Oju (8201 m). Vloni se neúspešně pokusil vystoupit na Mt. Everest, dostal se do výšky 8200 m. Půdobil jako zdravotnický a horský záchranář, byl členem lékařské komise JAMESu.
Peter Šperka
Narodil se 29. října 1955. „Ujec“, jak ho přezdívali, pocházel z Prešova, dlouhé roky žil a působil ve Vysokých Tatrách. Byl uznávaným a úspěšným výškovým horolezcem, skialpinistou a organizátorem. Působil jako dlouholetý záchranář Horské záchranné služby ve Vysokých Tatrách. Od roku 1994 měl mezinárodný certifikát horského vůdce UIAGM, absolvoval množství expedic do nejvyšších hor po celém světě, včetně Himálaje, Karakoramu, Pamíru a And. Vystoupil na osmitisícovky Šiša Pangma (1996), Manaslu (1997), Čo Oju (2009) a předvrchol Broad Peaku – Rocky Summit (2006).
Horský vůdce Peter Šperka pracoval nejdříve dobrovolný člen horské služby, později se v záchraně pohyboval jako profesionál HZS ve Vysokých Tatrách. Měl za sebou již několik expedic ve velehorách včetně osmitisícovek (vystoupil na Sišu Pangmu, Manaslu, předvrchol Broad Peaku, Čo Oju). V horách byl jako doma, žil horami. Jeho parťák Tono Dobeš s ním byl právě na Čo Oju v roce 2009. Vloni byl neúspěšný na Mount Everestu, místo výstupu na vrchol snášel mrtvou horolezkyni z Kanady z výšky 8200 m. Tona jste mohli vidět téměř každý víkend právě v horách.
Rodinám vyjadřujeme upřímnou soustrast.
Zajímavosti
- Nanga Parbat mohl být první zdolanou osmitisícovkou světa. Na devátou nejvyšší horu světa v kašmírském Himálaji vystoupil v roce 1953 Rakušan Hermann Buhl. Ovšem první pokusy byly pod horou už v roce 1895 (A. F. Mummery).
- Stejnou cestu (Kinshoferovu) na vrchol v loňském roce prostoupili Češi Marek Holeček a Zdeněk Hrubý. Kinshoferovu cestu si vybral i Radek Jaroš (2005) nebo první Češi na vrcholu Josef Rakoncaj a Josef Nežerka v roce 1992.
- Do historie výškového horolezectví se zapsal Nanga Parbat i v případě druhého výstupu Reinholda Messnera na vrchol. Poprvé osmitisícovku někdo vylezl sólo alpským stylem. Bylo to v roce 1978.
- Nejpoužívanější cestu na vrchol, později nazvanou Kinshoferova, pomáhal nalézt i Heinrich Harrer v roce 1939. Z indického zajateckého tábora pak prchnul do Tibetu.