Smokovecká kyselka se začne stáčet
Za rok už přímo z lahve ochutnáte nejlepší tatranskou vodu
Na Slovensku se v obchodech objeví nová minerálka Smokovecká kyselka.
Smokovecká kyselka míří do obchodů
Ve slovenských obchodech se objeví nová minerálka. Společnost Tanawa, s.r.o. do obnovy plnění a prodeje v tatranském regionu známé Smokovecké kyselky vloží milion eur. Uvedli to slovenské Hospodárske noviny. Dosud je voda dostupná jen přímo z pramene ve Starém Smokovci. Kyselka se už v minulosti plnila do lahví, ale to bylo naposledy v 50. letech 20. století.
Už letos první lahve
O realizaci stáčírny se snaží společnost Tanawa už od roku 2002, ovšem přibrzdila ji v rozletu větrná kalamita, která poškodila pramen. Původní vlastníci společnosti již na projekt peníze neměli a podíl prodali dalším podnikatelům. Ti chtějí rozestavěný provoz plnírny dokončit do konce roku 2012 a to už by měl běžet i zkušební provoz. Společnost chce v projektu využít popularitu vody v tatranské oblasti, vždyť právě jí vděčí Starý Smokovec za svůj vznik. Užívala se k vodoléčbě a k pramenu si i teď chodí pro vodu téměř každý místní. Pravidelně ji také v laboratorních testech vyhodnocují jako nejkvalitnější pramenitou vodu.
Málem bylo po pramenech
Rok po vichřici kalamitní plochy kolem pramene vypadaly velice zle, hrozil i zánik pramenů. Měnily se tu hydrologické poměry. Proto velice šetrně a v místě pramenu jen za pomoci koní odklízeli padlé stromy a kořeny. Město Vysoké Tatry pak věnovalo do úpravy okolí pramene asi půl milionu korun a dnes je to velice pěkné místo s altánkem, jezírkem a lavičkami, kam ze Starého Smokovce vede krátký vycházkový okruh. Kousek odtud je i pěkná vyhlídka na Smokovce.
Výborná pramenitá voda
Podle historika Tater Ivana Bohuše st. (Osudy tatranských osád, 1982) je první zmínka o pramenech od lékaře Jána Žigmunda Kreysela z roku 1764. Už tehdy vodu hodnotil velice dobře. Tehdy zaznamenal dva prameny, ten třetí objevil profesor Pavol Kitaibel později při další chemické analýze vody. První dva prameny navíc dostaly v 19. století jména Blíženců Castor a Pollux. Železitá Smokovecká kyselka má nízkou hodnotu pH, nedá se pít dlouhodobě. Ale obsah minerálů je celkem nízký, vysokotatranské podloží jich ani mnoho neobsahuje. Tato pramenitá voda např. vůbec nemá ve svém složení vápník.