Stromy zavalily turistické cesty
Těžce postižená byla Orava a Liptov.
V minulém týdnu silný vítr v Tatranském národním parku vyvracel stromy (a omezoval provoz lanovek). Po třídenním větrném počasí jich několik zůstalo ležet na turistických chodnících. Pro turisty mohou být hůře průchodné.
Postižená hlavně Orava a Liptov
Překážku na turistických trasách tvoří suché stromy i vývraty. Podmáčená půda netvořila pro smrky stabilní prostředí. Zlomené a vyvrácené cesty blokovaly cestu pod Osobitou v Západních Tatrách a hodně zasažen byla i stezka z Hut, přes Bielu skalu až po Radové skaly pod Sivým vrchem. Tyto závaly již průběžně odstraňují správci chodníků ze Štátných lesov TANAPu a vlastníci pozemků.
Z Liptovské jižní strany je zasažena Jalovecká dolina, celá magistrála od Tokariny po Podbanské, Bystrá i Kamenistá dolina a také cesty z Podbanského a z Troch Studniček na Kriváň i na rozcestí pod Grúnikom.
Zasažené byly i cesty ve Vysokých Tatrách
Ve Vysokých Tatrách je dočasně obtížně průchodná magistrála od Sliezského domu směrem na Skalnaté pleso. Popadané stromy je nutné překonat i na cestě od Šumivého prameňa na chatu Plesnivec, v Monkově dolině směrom na Strednicu. Vývraty obtěžují i turisty na Spišské Maguře.
%%full%%
Pozor na cestách
Zdroj:
Tiskové zprávy Štátne lesy TANAPu
Štátne lesy TANAPu přiznávají, že z celkového množství zlomených a vyvrácených stromů spadnutých na turistické cesty je podíl suchých, lýkožroutem zničených stromů poměrně nízký. Ale jako správci značených cest upozorňují turisty na možnost dalšího padání částí stromů na turistické cesty už při slabších poryvech větru. Proto turistům doporučují při věterném počasí procházet takovými lesními úseky se zvýšenou opatrností.