Tatranská kosba v Bielovodské dolině zná vítěze
Hektarovou louku posekali v rámci soutěže lesníci.
Téměř hektarovou louku v Bielovodské dolině posekali nejrychleji Poláci.
Soutěžili v kosení
Minulý pátek to v Bielovodce svištělo, kosa na kámen ale nepadla. Lesníci Státních lesů TANAPu si společně s kolegy z Tatranského národního parku (TPN), Biebrzanskego parku narodowego (BPN) z Polska, z oravských závodů Lesů SR, z městských lesů Kežmarok a Spišská Belá, Pozemkového společenství – bývalí urbariasti obce Východná, Vojenských lesů a majetků, o.z. Kamenica a z Ukrajiny opětovně měřili síly v kosení louky tradičním způsobem – kosou. V letošním roce už na 11. ročníku Tatranské kosby. Tatranští lesníci tak dokázali, že se vlastníma rukama dokážou postarat nejen o krajinu, ale zejména o biodiverzitu lučních ekosystémů na celém území Tatranského národního parku.
Dvojice jsou nejlepší v Polsku, jednotlivci na Slovensku
S padesát metrů dlouhým a čtyři metry širokým pásem louky si z 24 soutěžních dvojic nejlépe poradili lesníci Tatranského národního parku v Polsku (TPN) Andrzej Goldyniak a Andrzej Staszel. Jen o kousek v rychlosti za nimi zaostali Juraj Majerčák a Michal Gazda z ochranného obvodu Zverovka Státních lesů TANAPu. Třetí v pořadí soutěžní pás louky pokosili Bohumír Gazda a Radoslav Michalec z ochranného obvodu Oravice Státních lesů TANAPu. V soutěži jednotlivců byl nejrychlejší Juraj Majerčák, druhý skončil Radoslav Michalec a třetí místo získal Andrzej Goldyniak.
K čemu je kosení dobré?
Kosením horských luk zabezpečují lesníci v Tatranském národním parku a Pieninském národním parku především biodiverzitu vzácných lučních ekosystémů. Kromě snahy o zachování horských luk kvůli vzácným lučním tatranským rostlinám se lesníci kosením či mulčováním snaží o to, aby louky sloužily především pro volně žijící zvěř jako přirozená pastvina, pro turisty jako oddychové zóny a přitom vhodným způsobem dotvářeli krajinný ráz přírodního prostředí Tater.
Zdroj:
Tisková zpráva ŠL TANAPu