Tatranské počasí přes SMS na mobil 2/2
SMS vám ráno přinese čerstvou informaci o počasí
Minule jste si mohli díky Honzovi Kulveitovi přečíst návod, jak použít Skaut.org k posílání předpovědi počasí na libovolný email a tedy i formou SMS na váš mobil. Momentálně lze využít i oficiální přeposílání předpovědi, kterou nabízí přímo Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svých stránkách.
Jak to funguje
Jde o zkušební provoz, takže je docela možné, že po jeho ukončení bude služba zpoplatněna. Ale funguje to již od února loňského roku a zatím žádná změna nenastala. V praxi služba vypadá tak, že vám na e-mail / mobil dojdou zprávy většinou brzy ráno (kolem 5 hodiny), obsahující předpoveď na daný den a den následující. Čas odesílání zpráv je poměrně výhodný, většinou ještě před odchodem na túru dostanete informaci o počasí, které vás během dne čeká.
Předpovědi jsou generovány na základě numerického modelu ALADIN. Tento fyzikálně matematický model slouží jako podklad při tvorbě „klasických“ krátkodobých předpovědí, se kterými se můžete setkat na stránkách SHMÚ. Není tedy důvod numerický model nějak podceňovat, meteorologové se bez nich v dnešní době prakticky neobejdou.
Co si lze „objednat“
SHMÚ nabízí předpovědi pro různá slovenská a evropská města a místa. Ale ještě než si povzdechnete, že přeci potřebujete vědět, jak bude na horách, potěším vás zpravou, že v seznamu najdete např. Chopok (Nízke Tatry), Lomnický štít (Vysoké Tatry), Veľkou Raču (Kysucké Beskydy) nebo třeba horské osady jako Štrbské pleso, Starý Smokovec (Vysoké Tatry), Malino Brdo (Veľká Fatra), ale i Innsbruck a Zermatt. Službu tedy můžete využít i při vašich cestách do zahraniční.
Jak postupovat
Přes SMS
Podrobný návod, jak si nechat zasílat počasí esemeskou na mobil popsal i Honza Kulveit.
Zprovoznění služby je velice jednoduché. Odkaz najdete momentálně na úvodní stránce SHMÚ (www.shmu.sk) v sekci „Aktuálne informácie“ nebo klikněte přímo na http://www.shmu.sk/?page=649. Noví uživatelé musí nejprve provést registraci, jinak se na této stránce rovnou můžete přihlásit pomocí emailu a hesla.
Právě email je ten, na který si chcete informace o počasí nechat posílat. Jak bylo popsáno v minulém článku, zprávy došlé na tento email si můžete nechat přeposílat na váš mobilní telefon, většinou pomocí nějaké SMS brány nebo zde můžete zadat rovnou tzv. mobilní email. Např. operátor Vodafone umožňuje vytvořit email ve tvaru jmeno@vodafonemail.cz – pošlete-li na něj nějakou zprávu, přijde vám automaticky ve formě SMS na váš mobil. Po úspěšné registraci a přihlášení se můžete rovnou pustit do vytváření úloh. Každá úloh je vlastně předpoveď pro jedno místo / město. Po jeho výběru si můžete zvolit frekvenci zpráv: jednorázově, denně či týdenně. Na další stránce je třeba zadat datumy, kdy se má služba spustit a kdy ukončit. Minimální doba je 1 týden, úlohy si můžete naplánovat až 1 rok dopředu.
Pak už se vám daná úloha objeví v seznamu zadaných úloh, kde ji můžete poupravit či smazat. Takto je možno pokračovat dál, tuším, že množství úloh (tedy míst, pro která si chcete nechat zasílat předpověď) není omezen.
Předem si to vyzkoušejte!
Opět nelze než důrazně doporučit, abyste si službu předem v klidu vyzkoušeli a počkali si, jestli vám zprávy opravdu bez problémů dorazí. Většinou je chyba v nastavení emailu, brány nebo mobilního emailu, kterou je dobré odhalit a opravit ještě před výjezdem do hor.