Temnosmrečinské plesá (1677 m)
25.3.
2006
Temnosmrečianske plesá | Temnosmrečianská plesa | Ciemnosmreczyńskie Stawy | Smrečiner | Smrečinské plesá
Nepříliš náročná túra krásnou krajinou s jediným příkřejším úsekem při stoupání k plesům. Vhodná na začátek pobytu, lze ji dobře absolvovat i za nepříznivého počasí.
Popis
Od parkoviště z Troch Studniček projdeme lesem asi 50 m k bývalé chatě kpt. Rašu (Važecká chata), a odbočíme podél silnice k Trom Studničkám. Odtud se vydáme po modré spojovací cestě do mírného stoupání přes hřbet Grúniku do Kôprové doliny. Sestupujeme lesem a několika serpentinami se dostaneme na rozcestí pod Grúnikom. Čeká nás pak mírné stoupání jednou z nejkrásnějších dolin po asfaltové cestě. Pod stěnou Kriváně, kterou se z cesty můžeme kochat, objevíme ukrytý 80 m Kmeťov vodopád. Voda do něj teče z přísně chráněné doliny Nefcerka.
Následuje opět méně náročný postup dolinou, asfaltový povrch brzy střídá šotolina. Po cestě mineme několik turistických přístřešků, kterým za deště budeme určitě vděčni. Západní svahy doliny tvoří Liptovské kopy, vidět lze vrcholy Všiváky a Krížnou (2038 m). Poté, co mineme odbočku do Hlinské doliny i do sedla Závory, začíná náročnější, ale poměrně pěkný výstup po kvalitním chodníku do Temnosmrečinské doliny. Pohled na Vajanského vodopád, padající od Temnosmrečianských ples, umocní touhu spatřit celou dolinu jako na dlani. To se nám však naskytne až opravdu nahoře.
Značka do Chalubinského vrát
V minulosti přes Chalubinského vráta vedl značený přechod z Temnosmrečinské doliny od Vyšného Temnosmrečinského plesa na polskou stranu Tater, do Doliny Mořského oka. Chodník zrušili v roce 1958. Jako důvod se uvedl argument o ochraně přírody. Každému přitom bylo jasné, že pravým důvodem byla hranice mezi Polskem a Slovenskem, přičemž Chalubinského vráta byli přirozeným a lehkým přechodem pro pašeráky.
Červená značka již končí u prvního Nižného Temnosmrečinského plesa (polsky Niżni Ciemnosmreczyński Staw). Výhled od plesa do závěru doliny, kde jsou vidět vrcholy Kôprovského štítu, Čubriny, Hrubého štítu je nezapomenutelný. Za sebou vidíme nad sedlem Závory Tichý kopec a Hladký štít, na který směřuje hřeben Liptovských mur (Čierne lávky) z Hrubého štítu.
Trasa
Tri Studničky (parkoviště, SAD) (1150 m) - po rozc. Pod Grúnikom (0:45) - rozc. Hlinská dolina (3:00) - po rozc. Temné smrečiny/Závory (0:15) - po Temnosmrčinské plesá (Nižné) (1677 m) (1:00) - zpět stejnou cestou (4:45).
Celkem 9:45 hod.
Přístup / Doprava
Parkoviště a zastávky SAD jsou na Podbanském a na Troch Studničkách.
Varianty
- Podbanské (SAD) - po horáreň Tichá (0:30) - po rozc. Pod Grúnikom (1:00) (celkem 1:30) atd., zpět stejnou cestou (celkem 11:15 hod).
- Namáhavost túry může být zvýšena zejména kvůli dlouhému pochodu po asfaltové cestě v Kôprové dolině (asi 9 km), je výhodné (a to i časově) vyrážet z Troch studniček.
Zajímavosti
- Kôprová dolina - nezvyklý název dostala podle některých po květině kôprovníčku (česky koprníček bezobalný), nebo možná název pochází z němčiny a je spojen s těžbou mědi pod Kriváněm (kupfer = měď).
- Kmeťov vodopád je vůbec nejdelším vodopádem v celých Tatrách, všechny stupně měří asi 80 metrů.
- Vajanského vodopád je druhým nejvyšším vodopádem ve slovenských Tatrách a měří 30 metrů.
- Temnosmrečinské plesa - Nižné Temnosmrečinské pleso je třetím největším plesem na Slovensku. Již v roce 1750 na jeho břehu provedl první hydrologická pozorování a měření Juraj Pongrátz.
Informace
Lokalita
- Oblast: Vysoké Tatry
- Lokalita: Kôprová dolina
- Výchozí místo: Podbanské