V Grandhotelu ve St. Smokovci zmodernizovali pokoje
Apartmány věnovali hvězdám
U příležitosti rekonstrukce vnitřních prostorů jednoho ze tří nejstarších tatranských grandhotelů - Grandhotelu ve Starém Smokovci - se ve čtvrtek 20. září konal slavnostní večer.
U příležitosti křtu prvních apartmánů vývěnovaných králi komiků Vlastovi Burianovi, olympijskému vítězi Emilovi Zátopkovi a herečce Emílii Vášáryové, se v Grandhotelu uskutečnila společenská akce, které se zúčastila i Burianova pravnučka, česká producentka Monika Kristl a slovenská herečka Zdena Studenková.
Zlaté časy hotelu
V historickém 114 let starém Grandhotelu ve Starém Smokovci si připomenuli zlaté časy se slovenským Louisom Armstrongom – Petrem Ondriou, bohatou minulost a noblesu doby, které dominoval styl rakousko-uherské kuchyně. Od léta začíná Grandhotel psát novou kapitolu historie a vítá své hosty v novém hávu. „Dedikáciou apartmánov vzdávame hold a ctíme si velikánov kultúrneho a umeleckého života, nielen tých minulých, ale aj súčasných. Renováciou izieb sme rozvinuli potenciál hotela a vrátili mu opäť niekdajšiu slávu. K obnove sme pristupovali s veľkým rešpektom, vnímali sme ju ako záväzok zachovať pôvodného ducha hotela, ktorého sa nám podarilo preniesť aj do nových izieb,“ uvedl Matej Fujka, ředitel Grandhotelu Starý Smokovec.
Pokoje a apartmány jako nové
Samotná rekonstrukce trvala 3 měsíce, zmodernizovalo se celkem 79 pokojů a apartmánů a náklady na rekonstrukci vyšly na 1,6 miliónu €. Přestavba interiéru byla svěřena do rukou architekta Michala Kysely, který vytvořil inspirující interiér splňující náročné požadavky současné klientely Grandhotelu ve Starém Smokovci. „Prvotným zadaním bol ´facelift´ hotelových izieb a apartmánov. Súťažili sme vo výzve na ideový návrh rekonštrukcie interiérov hotelových izieb formou 3D vizualizácií riešenia a až potom pribudla aj rekonštrukcia hotelových chodieb a poradenstvo pri modernizovaní kongresovej sály. Mali sme možnosť nahliadnuť k archívnym fotografiám hotela, ktoré boli veľmi podnecujúce, ale našou snahou nebolo kopírovať pôvodné zariadenie hotela. Výrazným grafickým prvkom, ktorý nanovo definuje interiér bolo použitie hrazdených masívnych trámov na záhlaví postelí. Prvok je citáciou exteriérového fasádneho hrazdenia typického pre tatranskú architektúru začiatku 20. storočia – teda doby otvorenia hotela, materiálovo a konštrukčne však už je navrhované do súčasných hotelových izieb. V izbách boli vymenené svietidlá za nové s minimalistickým dizajnom, kde je dôraz kladený na jednoduchú a praktickú údržbu, v apartmánoch a na chodbách však boli zachované pôvodné kryštálové lustre. Textílie vrátane kobercov sú všetky nové so zaujímavým a bohatým vzorovaním. Spolu s dekoratívnou povrchovou úpravou stien, navrhnutou len pre tento Grandhotel, vytvárajú pocit historického luxusu. Sám hotel ponúka vysoko nadštandardné výmery izieb a apartmánov, vďaka čomu je pobyt v Grandhoteli skutočne luxusným zážitkom. Nakoľko sa všetko robilo za plnej prevádzky hotela, bolo nutné optimalizovať procesy a robiť len nevyhnutné zásahy. Logisticky to bola pre nás veľmi zaujímavá výzva, ktorú tím realizátorov zvládol na výbornú aj vďaka predchádzajúcej rekonštrukcii Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici,“ doplnil architekt Michal Kysela.
Neztratit historického ducha
Historie spjatá se jménem Hoepfner
Ve více než stoleté historii se nestalo ani jednou, že by byl zavřený, a proto patří k nejdéle provozovaným hotelům v Tatrách. Největší podíl na vybudování hotelu a rozvoji Starého Smokovce má rodina Hoepfnerova. Gustav Hoepfner st., tehdejší ředitel Spišské úvěrové a průmyslové banky, přivedl banku na myšlenku investovat do Starého Smokovce. Samotný hotel byl postaven během působení jeho syna Gustava Hoepfnera ml., který přesvědčil správní radu banky o nutnosti postavit hotel. Na počest významné rodiny nese dodnes nějvětší konferenční sál jméno Hoepfner. Setkání v něm nabízejí úžasný výhled do dálky, či působivý západ slunce. Myšlenka postavit Grandhotel a tím oživit cestovní ruch se ukázala jako správná, protože jeho otevřením se počet návštěvníků ve Starém Smokovci zdvojnásobil.
I přes nový design, historický duch hotelu nezmizel. Apartmánům nově vdechli duši významné osobnosti, kterým jsou věnované. Romantiku Grandhotelu Starý Smokovec si nově mohou hosté užít například jako manželé Zátopkovi, Vlasta Burian či Emília Vášáryová, kteří měli nebo mají k Vysokým Tatrám vřelý vztah a právě po nich jsou pojmenované první tři apartmány.
Vzpomínka na hvězdy hotelu
Král komiků a otec českého humoru a filmové komedie Vlasta Burian mnohokrát přenocoval v Grand hotelu Starý Smokovec a vždy odcházel spokojený a odpočatý. Čtyřnásobný olympijský vítěz, držitel světových rekordů, sportovní legenda a jeden z nejlepších běžců historie Emil Zátopek míval v Tatrách náročné tréninky. Když se vracel z Velké Studené doliny nasbíral plný košík hub, ze kterého tehdejší hotelový šéfkuchař Štefan Pupák, uvařil vynikající houbovou polévku pro plně obsazený hotel. Emília Vášáryová, dáma slovenské i české filmové a divadelní scény, uprostřed krásné tatranské přírody natočila jeden z nejromantičtějších filmů slovenské kinematografie Medená veža, ve které si zahrála společně se Štefanem Kvietikem.
Zdroj:
Tisková zpráva TMR, a.s.
Zajímavosti
Grandhotel Starý Smokovec, postavený v secesním stylu byl oficiálně uveden do provozu 30. června 1904 jako jeden z prvních třech velkých tatranských hotelů. Hotel byl od počátku velmi prestižní a řešený jako třípodlažní budova s celkově 150 místnostmi, z toho 120 obyvatelnými a s jedenáctiosou hlavní fasádou. Svým luxusným zařízením, poskytovanými službami a pohodlím patřil k nejvyhledávanějším hotelům v celé oblasti Vysokých Tater, což se rychlo rozšířilo i do světa. Od tohoto okamžiku byla kapacita hotelu neustále naplněná a v době před první světovou válkou byl neoficiálně vyhlášený jako jeden z top 10 světových horských hotelů.