Vědci v Tatrách našli další stopy dinosaurů
Sedm fosilních nálezů se objevilo na polské i slovenské straně hor
V Tiché dolině v Tatrách vědci nacházejí nové stopy po dinosaurech.
Sedm druhů zkamenělin
Když se tatranské pohoří formovalo, zvedlo ze dna moře vrásnění i stopy po dávných plazech. Sedm typů fosilních nálezů z triasu a jury našel tým vědců kolem polského paleontologa Grzegorze Niedźwiedzkého z Varšavské univerzity na polské i na slovenské straně Západních Tater a publikoval o tom v odborném časopisu Acta Palaentologica Polonica.
Stopy odkrývá Červený úplaz
Na Slovensku první zkameněliny pravěkých zvířat z triasu a jury (staré asi 200 milionů let) byly objeveny až v roce 1976 v Tiché dolině. A teď znovu na stejném místě pátral Niedźwiedzkého tým a našel další svědectví minulosti. Zkameněliny byly opět nalezeny v Červeném úplazu a také v přilehlé lokalitě v Polsku. Vědecký tým dokázal určit, komu pozůstatky patří. Šlo mj. o dravého dvounohého dinosaura označovaného jako Dilophosaurus, další stopy patří drobnějším ještěrům býložravcům a objevili i pozůstatek velkého plaza, který je znám jako Camarasaurus.
Jako sádra
Zajímavostí je, že stopy po dinosaurech jsou přírodními odlitky. Čerstvý otisk plazů zřejmě na břehu nějakého pravěkého jezera zakryl nános písku. Zpevněný slepený pískovec uchoval otisk podobně, jako to dnes dělají lidé se sádrou. Jen dvě stopy v lokalitě jsou pravým otiskem dinosauřích stop.
Zdroje:
Článek na veda.sme.sk, na app.pan.pla informace o lokalitě na paleolocalities.com
Zajímavosti
- Hluboce zaříznutý lavinózní žlab zvaný Červený úplaz je významným paleontologickým nalezištěm na Slovensku. Laviny z hřebene Červených vrchů odtud padají až na dno Tiché doliny a odkrývají skálu.
- Těžko dostupný terén dodnes skrývá jediné stopy po velkých ještěrech na území Střední Evropy. Kromě fosilií zvířat v boční dolině v závěru Tiché doliny nachází vědci i otisky rostlin v přirozeném skalním odkryvu.