Vidmo z Brockenu aneb gloriola
Kruhové barevné spektrum kolem vás
Setkali jste se již na horách se zajímavým meteorologickým úkazem, kdy vidíte svůj stín na oblacích rámovaný "duhou"?
Vznik jevu
Díky kapičkám vody v mraku se na mlhovém "projekčním plátnu" vytváří okolo vrhaného stínu kruhové barevné spektrum - gloriola (glorie). Vzniká zpětným ohybem světelných paprsků a projevuje se jako slabé soustředné barevné prstence kolem stínů vržených do vrstvy oblačnosti či mlhy, případně se dá pozorovat i na zemi kolem stínu vrženého do kapek ranní rosy.
Vlastní vidmo
Pozorovatelé, kteří stojí dále od sebe, dokáží v daném úhlu pozorovat na oblaku vidmo jen své vlastní postavy. Pokud se však pozorovatelé seskupí mohou vidět i auru svých kolegů. Tento jev v životě nejčastěji zaznamenávají lidé pohybující se mezi nebem a zemí, respektive mezi sluncem a mraky. Proto ho popisují zejména vysokohorští turisté, horolezci, dále i piloti letadel, vrtulníků a je možné ho vidět i při balónovém létání nebo při paraglidingu.
%%full%%
Brockenský přízrak
Gloriola
Jev patří mezi tzv. ohybové jevy, podobně jako koróna. Projevuje se jako slabé soustředné barevné prstence kolem stínů vržených do vrstvy oblačnosti či mlhy, případně se dá pozorovat i na zemi kolem stínu vrženého do kapek ranní rosy.
Zmíněný optický jev také zaznamenal francouzský astronom a meteorolog Camille Flammarion (1842-1925) při jednom ze svých letů balónem.
Tento úkaz je též znám pod názvem Brockenský přízrak, podle hory Brocken nacházející se v pohoří Harz (http://www.harztourist.de - živá kamera v Německu), kde byl často popisován. Zmíněný optický jev také zaznamenal francouzský astronom a meteorolog C. Flammarion (1842-1925) při jednom ze svých letů balónem.
Mýty a pověry
Mezi horolezci snad dodnes můžete slyšet pověru, kdy spatření vidma znamená nebezpečí smrti. Pokud však tento jev uvidíte nezávisle třikrát, znamená to, že jste již překonali nebezpečí a jste zkušenými znalci hor.
Pozorovali jste sami vidmo?
Napište nám, prosím, zda jste již tento úkaz v Tatrách spatřili a kde jste tento úkaz objevili. Rádi bychom vytvořili s Vaší pomocí zajímavou tabulku s pozorováním vidma. Pokud jste vidmo i fotograficky zdokumentovali, můžete nám poslat i fotografii.
Zajímavosti
Zajímavé odkazy:
Optické úkazy v atmosféře
Návod na použití vesmíru
Objevujte vesmír!