Vyplatí se cestovní pojištění?
Patříte k těm, kteří si při cestách do zahraničí pořizují cestovní pojištění, nebo k těm, kteří spoléhají na štěstí či spíše na svůj průkaz zdravotní pojišťovny, tedy na Evropský zdravotní průkaz? Ať tak či onak, je velmi důležité vědět, kdy máte vyžadovat konkrétní pojistku a do kdy můžete „bezpečně“ cestovat s klasickou modrou kartou.
Podle studií společností zhruba pětina Čechů často cestuje mimo domácí území, aniž by si cestovní pojištění vyřídila. Hrozí jim nebezpečí? Jak velká a vůbec? Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) vám poskytne stejné základní ošetření v zemích EU, EHP a Švýcarska, na jaké má nárok občan blízké země v rámci povinné ochrany, tj. ošetření ve volně financovaných zdravotních zařízeních. V případě, že ošetření, které si přejete, je poskytováno zdarma místně podporovaným osobám, nemusíte za něj platit.
Ať tak či onak, za poskytnutou péči můžete platit stejnou spoluúčast, jakou musí platit občané státu, a navíc i další zákonné poplatky. Ty mohou být v závislosti na zemi a druhu ošetření mimořádně vysoké.
Ochranná společnost vám nemusí proplatit spoluúčast
Péče musí být poskytnuta v takové míře, aby se pojištěný nemusel vracet do země, kde je pojištěný, dříve než zamýšlel. V žádném případě se nesmí jednat o zákroky, pro které účelově a úmyslně vycestoval. V případě, že z několika důvodů zaplatíte za základní léčebnou péči v hotovosti, máte nárok na proplacení všech nákladů.
Náklady buď budou uhrazeny hned v plné výši, nebo v opačném případě, budete muset převzít podíl na zaplacených poplatcích, a to podle předpisů a pokynů daného státu, kde péče byla poskytnuta. V každém případě se vaše pojišťovna může rozhodnout, že vám uhradí náklady v plné výši v souladu s vlastními pravidly. Na stránkách ÚP ČR v oblasti údajů o podmínkách můžete objevit každoročně aktualizované údaje o podmínkách v jednotlivých státech.
Jaké máte nároky
Pokud jde o konkrétní případy, v rámci států Evropské unie, EHP a Švýcarska máte nárok na ošetření zranění, jako jsou zlomeniny nebo popáleniny, ale také náhlá onemocnění nebo oslabení imunitního organismu, jako je nevolnost, spavost, horečka, náhlá bolest zubů apod.
Současně se jedná o léčbu spojenou se stálými nemocemi (například dialýza, která však vyžaduje předchozí domluvu se zdravotnickým zařízením), léčbu rakoviny (chemoterapie), těhotenské prohlídky, povinná očkování dětí podle očkovacího kalendáře, preventivní prohlídky dětí do 1 roku věku atd. V rozšíření na sjednanou péči uvedenou výše, Evropský průkaz zdravotního pojištění nehradí náklady na dopravu, spoluúčast, repatriaci, preventivní prohlídky, kromě výše napsaného. A poté jakoukoli péči, která není zajištěna otevřenou ochranou zdravotní pojišťovny v zemi ošetření.
Víte, že ošetřování mimo EU vás přijde i na miliony
Pokud jde o léčbu mimo EU, vaše zdravotní pojišťovna vám navíc proplatí náklady, které jste museli vynaložit na krizovou zdravotní péči. V každém případě vám zdravotní pojišťovny nemohou proplatit náklady na péči, která není považována za kritickou — tedy za okamžité ohrožení života.
Jen pro zajímavost jsme pro vás našli nejnákladnější případ z loňské sezóny. Jedna z asistenčních služeb pomáhala motorkářovi, který po pádu ze svého stroje utrpěl několik závažných zranění. Celkové náklady převozu z Vietnamu do potřebné terapeutické ordinace v Thajsku, regenerační péče, hospitalizace a repatriace leteckého převozu do České republiky se vyšplhal na 4 miliony korun. Asijské destinace jsou mimořádnou kapitolou. Cestující si tam často pronajímají motorky, na kterých jezdí pouze v tričku, šortkách a žabkách. Výsledkem takových jízd je obrovské množství zranění - od drobností, jako jsou odřeniny a popáleniny, až po skutečná poranění a polytraumata.
Raději se pojistit, nebo to nechat být
Pokud chcete mít jistotu, že se v noci lépe vyspíte, pak si cestovní pojištění stoprocentně pořiďte. Mezi jeho výhody patří asistenční služby, jako je nabídka pomoci při vyhledání odborníka nebo tlumočení. Kdykoliv potřebujete vycestovat do zahraničí, měl by si pokaždé sjednat potřebné pojištění! Vezměte si, že třeba půjdete na výlet na Popradské pleso, kde je nádherně, ale můžete spadnout, zakopnout a atd. Převoz a ošetření vás mohou přijít také na pěkné peníze. Ale díky pojištění vám část (nebo celá částka) přijde zpět na účet!
A to především v případě, kdy cestujete mimo území EU, kde není možné, jakkoliv uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Součástí takového pojištění bývá i odpovědnost za škody, na které lidé často zapomínají. Pokud se vám podaří omylem někomu způsobit zranění, pak náklady na léčení a rekonvalescenci mohou být mimořádně vysoké. Nezapomínejte ani na pojištění svých zavazadel či storna cesty. Kromě pojištění si sebou na dovolenou vezměte potřebnou výbavu, například outdoorové boty.