Výstava Gedeon Majunke - Architekt Tatier
Gedeon Majunke jako tzv. Architekt Tater je k vidění ve Vile Flóra
Výstava jednoho z nejvýznamnějších tatranských architektů probíhá ve Starém Smokovci. Z Kežmarku se přesunula do Vily Flóra, zde můžete vidět stavby Gedeona Majunkeho až do 26.2.2011.
Gedeon Majunke
Jedním z nejaktivnějších architektů v druhé polovině 19. století byl na Spiši a zejména v Tatrách Gedeon Majunke (* 9. května 1854 – † 10. dubna 1921) ze Spišské Soboty. Jeho pozoruhodné realizace můžete v Tatrách obdivovat dodnes. Mimo jiné pokaždé, když dorazíte na Téryho chatu.
Majunke absolvoval na slovenské poměry neobyčejně kvalitní studijní dráhu. Po studiích v Košicích byl v letech 1872 – 1877 mimořádným posluchačem Vysoké školy technické ve Vídni. Po dokončení studoval do roku 1880 na Akademii výtvarných umění ve Vídni u Theofila Hansena a po absolutoriu absolvoval ještě jeden semestr u Friedricha Schmidta. Po studiích krátce působil na panství svého podporovatele Emanuela Andrássyho v Betliari.
Působení v Tatrách
Po získání objednávek od Kežmarské banky na výstavbu Dolného Smokovce se natrvalo usadil ve svém rodišti v Popradu – Spišské Sobotě, kde působil nejen jako architekt, ale také jako podnikatel (vlastnil parní pilu). Kromě architektury se výrazně angažoval společně se svou manželkou Alicí i v oblasti společenského života.
V průběhu dvaceti let navrhl a zrealizoval minimálně jednu třetinu staveb v tatranských střediscích, přičemž v některých (Dolný Smokovec, Tatranská Polianka, Vyšné Hágy) byl také jejich generálním projektantem a zhotovitelem.
Rád projektoval stavby v různých polohách švýcarského stylu, v městském prostředí se inspiroval renesancí a také manýrismem.
Výstava v Kežmarském muzeu
Gedeon Majunke
Jako architekt vycházel z konkrétního prostředí, stavby do něj umisťoval s citem a nerušivě. Preferoval přírodní materiály odolné vůči povětrnostním vlivům. Jedině tak sa mohl pustit do stavby Téryho chaty.
První výstava díla tohoto významného představitele architektury období historismu byla připravena ve spolupráci s Archivem Národní banky Slovenska v Bratislavě, Štátnym archivem v Levoči a jeho pobočkou v Popradě, Muzeem ŠL TANAPu v Tatranské Lomnici, Podtatranským muzeem v Popradu a Krajským památkovým úřadem v Prešově.
Svými soukromými sbírkami přispěli Ing. Zdeněk Baliga z Kežmarku a JUDr. Ján Gašpar z Košic. Modely budov vytvořil Ing. Oto Jalčovik z Trebišova.
Po výstavě v Kežmarském muzeu, kterou v loňském roce připravil kurátor Mgr. Maroš Semančík, budou prezentované plány, malby, dobové fotografie, dekorativní prvky budov a novodobé modely instalované v prostorách Vily Flóra (Tatranská galéria) ve Starém Smokovci.
Výstava potrvá až do 26.2.2011. Muzeum je otevřené od úterý do soboty od 10.00 do 16.00 hod.
%%full%%
Realizace
Realizace Gedeona Majunkeho v Tatrách a okolí
- 1883 – 1884 - hotel Scepusia (již asanovaný), Starý Smokovec
- 1884 - hrázděná vila Kalinčiak, Dolný Smokovec
- 1885 – 1886 - letohrádek arcikněžny Klotildy (dnes Kamzík), Starý Smokovec
- 1888 - kostel sv. Anny (dnes Neposkvrněného Početí Panny Marie), Starý Smokovec
- 1889 – 1895 - srubová kaplička, Dolný Smokovec
- 1892 – 1894 - hotel Lomnica pro Spišskou úvěrovou banku, Tatranská Lomnica
- 1898 – 1899 - Téryho chata
Celou tvorbu Gedeona Majunkeho mapuje tatranský portál TatryBlog. Bohužel, mnohé stavby Gedeona Majunkeho v Tatrách jsou v žalostném stavu a hrozí jim zánik. U některých je sporné jeho přímé autorství.
Zajímavosti
- V létě roku 1900 horolezec Július Dóry vylezl z nově postavené Téryho chaty prvovýstup na blízkou Priečnu vežu nad Priečným sedlem a nazval ji Majunkeho věží. Ač nový název rychle vstoupil do povědomí, tak nebyl přijat.
- Gedeon Majunke je pochován na hřbitově ve Spišské Sobotě s manželkou.