Zástava krvácení
Rychlou pomoc zajistíme vždy pokud jde o velké zevní krvácení. Obvazy a náplasti v lékárničce nesmějí chybět nikdy.
Zevní krvácení
Při prudkém zevním krvácení je nutné okamžitě stlačení krvácející rány rukou nebo prsty bez ohledu na nebezpečí zanesení infekce.
Nejlépe je použít tlakového polštářku z kapesníku, mulu, hotového obvazu nebo části oděvu, který silně tiskneme k ráně. Poraněnou končetinu zvedneme nad úroveň srdce. Tlakový obvaz je univerzální prostředek, který zastaví většinu žilních a tepenných krvácení.
Nedaří-li se nám zastavit krvácení přímým stlačením rány, pokusíme se zastavit krvácení stlačením tlakového bodu - obecně se vždy jedná o místo, kde lze přimáčkonout tepnu proti kosti. Přesnou lokalizaci tlakových bodů na těle je dobré znát.
Škrtidlo při krvácení používáme při úrazové amputaci, při rozdrcení končetiny nebo při malém počtu zachránců. Pružné škrtidlo zajistíme roubíkem a pamatujeme si čas zaškrcení. Pokud nejde o amputaci škrtidlo 1x za půl hodiny uvolňujeme. Zásadně nedáváme na krk!
Shrnutí správného postupu při stavění prudkého krvácení
Ihned stlačíme ránu rukou a přiložíme tlakový obvaz. Pokud krvácení nezastavíme, stlačíme tlakový bod (pro končetinu), při neúspěchu přiložíme zaškrcovadlo.
Vnitřní krvácení
Jde o krvácení do tělesných dutin (břišní, lebeční, tkáně). Krvácení vede k velké ztrátě krve z oběhu a projevuje se šokem. První pomoc spočívá v protišokových opatřeních.
%%full%%