Borovičku, hořcovou nebo radši pivo?

Alkohol na horách nesmíme podceňovat.

Do hor se každoročně vydávají tisíce lidí a každý není Limonádový Joe. Hodně velké procento si na horské chatě neodpustí nejvýše čepované pivo nebo panáka na zdraví. A jsou i tací, kteří si dopřejí na horách i nějakou tu "pařbu".

Jsou přece na dovolené s kamarády. Alkohol pak může být vážným ohrožením zdraví a života.

Panáček na zahřátí

Panáček na zahřátí nebo lok z populární placatky je asi nejstarší a nejvžitější tradice alkoholu na horách. "Zahřátí" může být i fatální omyl! Alkohol způsobuje rozšíření cév a  dochází k většímu prokrvení pokožky (zahřátí), ale tím pádem dojde k  rychlejšímu ochlazování těla.

Konzumace alkoholu také může vést k dehydrataci a tedy "houstnutí" krve, což přispívá k omrzlinám. Dehydratace organismu také snižuje adaptaci lidí na nadmořskou výšku.

Koordinace

Malé množství alkoholu většinou na první pohled nevyvolá žádné změny a člověk se cítí normálně. Nicméně je omezena jeho koordinace, zvlášť "oči - ruce" respektive "oči - nohy". Schopnost udržovat rovnováhu se již při 0,5 promile alkoholu v krvi snižuje o třetinu! Nezáleží přitom, jedná-li se o alkohol právě zkonzumovaný nebo zbytkový.

%%full%%

Pro ilustraci: Na 0,5 promile alkoholu v krvi stačí 75kg turistovi 2  piva s 5% alkoholu i s hodinkou nebo dvěma odpočinku. V těžším či dokonce exponovaném terénu to pivo pro vás může znamenat již velké nebezpečí. Vliv alkoholu na úrazovost v horách nebyla zatím seriózně vědecky prozkoumána, pojišťovny však odhadují až 30% podíl vlivu alkoholu na úrazovosti lyžařů.

Psychické účinky alkoholu

Každý asi ví, že alkohol působí i na psychiku člověka. Někdy může způsobovat uvolnění a euforii nebo naopak agresivitu či stažení se do sebe. Za krásného počasí a dobrých podmínek bude vše asi bez problémů. Ale jen při náhlé změně počasí může turista či horolezec, který je pod vlivem alkoholu jednat naprosto iracionálně. Může to také v něm vyvolat neodůvodnitelný strach a  jeho rozhodnutí budou zcela jiná než ve střízlivém stavu.

Skryté nebezpečí

Podle statistik zemřela v roce 1998 v Rakousku téměř polovina vysokohorských turistů na jiné příčiny, než je úraz. Šlo zpravidla o  selhání srdce. Tatry to jen potvrzují, ani zde není tento způsob smrti ojedinělý. Mezi lidmi je stále větší množství osob s vysokým krevním tlakem a jinými nemocemi srdce a krevního oběhu. Přitom řada těchto onemocnění probíhá zcela bez vědomí pacienta. Mezi návštěvníky hor (i mezi sportovci) můžeme tedy nalézt mnoho "potencionálních obětí". Právě pro tyto lidi může konzumace alkoholu ve větších nadmořských výškách znamenat smrtelné nebezpečí.

Výzkum provedený v Alpách v nadmořské výšce 1750 m n.m. ukázal, že testované osoby s 0,5 respektive 0,8 promile alkoholu vykazovaly vyšší měřené kardiorespirační hodnoty (tlak krve, tep, dýchání) než osoby střízlivé. Vyšší byla tepová frekvence v klidu a  především při zátěži. Vyšších hodnot dosahoval i krevní tlak, v případě systolického tlaku dokonce i v klidu a při odpočinku. Pro zdravé jedince, konzumující malé množství alkoholu, by výsledky testu asi neměly mít větší význam, ale osobám trpícím onemocněním oběhového systému může konzumace alkoholu ve středních nadmořských výškách (1500 - 2500 m) způsobit velké problémy. Nepodceňujme alkohol.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru