40. výročí tragédie vrtulníku v Mlynické dolině
V roce 1979 došlo v Mlynické dolině k havárii vrtulníku Mi-8.
Před 40 lety postihla Tatranskou horskou službu největší tragédie. Dne 25. června 1979 při letecké nehodě vrtulníku Mi-8, během záchranné akce, zahynulo pět jejich členů spolu s pilotem a mechanikem vrtulníku. Výročí si připomenou v Tatrách.
Připomínka tragické záchranné akce
Na Štrbském Plese se sejdou v úterý 25. června ve 12 hodin lidé, aby si připomenuli 40. výročí od záchranné akce, která skončila pádem vrtulníku. Ve 12:30 společně půjdou na místo havárie do Mlynické doliny.
Následky havárie byly tragické
Přímo na místě v Mlynické dolině zahynulo šest osob. Zranění byli odvezeni do nemocnice v Popradu a jejich boj o život pokračoval na druhý den převozem Svatopluka Niče a Laca Janigy do nemocnice v Košicích-Šaci na speciální oddělení léčby popálenin.
Milan Kriššák zůstal v popradské nemocnici, ale 2. července v ranních hodinách zemřel na embolii a zápal plic. "Tatko" Laco Janiga a Svatopluk Nič se po dlouhé léčbě ve specializovaných lékařských odděleních a rehabilitaci dokonce vrátili na svá původní pracoviště. Oba přežili vlastně zázrakem.
Tragédie vrtulníku Mi-8 si vyžádala 7 obětí:
- Mjr. Vladimír Bačák, pilot, 49 let
- Mjr. Václav Dvořák, mechanik, 42 let
- Bernard Jamnický, záchranář, 36 let
- Pavol Huska, záchranář, 35 let
- Štefan Eštočko, záchranář, 25 let
- Martin Hudák, záchranář, 33 let
- Milan Kriššák, záchranář, 35 let
Vzpomínka
Co se tehdy stalo?
Na dispečink horské služby volali odpoledne z hotelu FIS, pomoc u Capieho plesa potřebovala turistka z NDR. Podklouzla na sněhu při sestupu z Bystrého sedla. Zdálo se, že akci nic nenaruší, Tatrám byl k dispozici vrtulník Mi-8 na výpomoc v letní sezóně. Vrtulník rychle přistál na heliportu ve Smokovci a nabral zachranáře i s vybavením.
V 15:40 je hlášena zpráva ze Štrbského Plesa od dobrovolných pracovníků HS: v Mlynické dolině slyšeli výbuch a jsou vidět plameny a velký dým. Do doliny se ihned vypravila pozemní skupina záchranářů THS. Na místě zjistí, že je tu, bohužel, pět mrtvých, tři jsou vážně ranění a jeden člen posádky byl nezvěstný. Zraněným je poskytnuto nejnutnější ošetření a Milana Kriššáka, Ladislava Janigu a Svatopluka Niče snášejí rychle na nosítkách dolinou k hotelu FIS, kde čekají sanitky. Nezvěstný Paľo Huska je později objeven mrtvý v troskách trupu připoutaný k sedačce.
Velká tragédie otřásla celým Československem. Sdělovací prostředky dlouho po tom sledovaly úspěšný boj lékařů o záchranu zraněných Janigy a Niče.
- Další podrobnosti k případu psal před 10 lety Míra Čermák na našem webu.
Zajímavosti
- Tragédii v Mlynické dolině se věnovala i Česká televize v seriálu "Osudové okamžiky".
- Později se objevily velké dohady a pochybnosti o celém zásahu, raněná turistka za pomocí přátel sešla z doliny nakonec sama.
- Letecká nehoda vrtulníku na několik let přerušila snahu horské služby zachraňovat vrtulníkem turisty a horolezce v horách.