Boty
Vhodnou obuv vybíráme podle terénu, ve kterém ji nejčastěji použijeme. Pro turistiku jednoznačně volíme pohorky. Zkoušíme boty pečlivě a na ponožku, určenou do bot. K botám si vždy zakoupíme řádnou impregnaci, o boty se musíme pravidelně starat.
Boty pro vysokohorskou turistiku (pohorky)
- určeny pro pohyb v náročném horském terénu, pro chůzi s těžkým batohem. Tomu odpovídá tuhá, hrubě profilovaná podrážka, která zajistí stabilitu na nerovných a kluzkých površích (zn. Vibram). Většinou kožené s co nejmenším počtem švů nebo kombinované (kůže se syntetickou tkaninou). Výška boty nad kotníky zvyšuje stabilitu a je nutnou ochranou proti vymknutí kotníku, nové typy mají i odpružení došlapné plochy. Boty jsou velmi pevné, odolné, čemuž často napomáhají gumové pásy po okrajích, na špičce nebo přímo přes ni. Boty jsou pro vysokohorskou turistiku nejlepší a jsou vhodné i do zimních podmínek (v kombinaci s mačkami). Pro náročné ledovcové túry/lezení v ledu používáme skeletové boty s vložkou.
Lehké trekové boty
- univerzální boty, určeny především pro běžnou turistiku, ale můžeme je použít i do náročnějšího terénu nebo naopak do města. Na túry v Tatrách není tato obuv příliš vhodná. Svršek bývá většinou tvořen měkčí kůží nebo její kombinací se syntetickou tkaninou. Boty ze syntetických látek jsou lehčí, levnější, ale nevydrží tolik jako celokožené. Podešev je více ohebná. V těžkém terénu nám nenabídnou takovou stabilitu, odolnost a ochranu nohy.
Jak si dobře vybrat?
Typ bot - je třeba zvážit v jakém terénu je budete používat, jestli očekáváte častější použití i v zimních měsících, zda máte v úmyslu absolvovat krátké výlety s malým a lehkým batohem nebo naopak dlouhodobější túry se zátěží atd. Podle toho byste si měli vybrat jeden z výše uvedených typů.
Velikost bot - obuv je třeba zkoušet na silnější trekové ponožky. V obchodech jsou k dispozici šikmé plošinky, na kterých je vhodné vyzkoušet si, jak se bude chovat noha v botě při setupu a výstupu. Bota by měla pohodlně sedět, netlačit. Nesmí být ani malá, aby se při sestupech neotlačovaly prsty ve špičce, ani velká, aby se v ní noha příliš nepohybovala. Pro ty, kteří rádi používají více vrstev ponožek jako ochranu před zimou, otřesy, otlačením a někdy i lepší absorbci vlhkosti, je dobré toto zohlednit při výběru správné velikosti.
Boty s/bez membrány - membrána (nejčastěji a nejlépe Gore-Tex) nám zajistí vodonepropustnost, bohužel bývá její životnost mnohem nižší než celé boty. Její velká výhoda je, že tenký textilní vnitřek goretexových bot rychne schne na rozdíl od měkkého koženého u celokožené obuvi. Ten je zase více pohodlný a noha lépe sedne. Membrána určitě není nutností, solidní vodonepropustnosti lze dosáhnout kombinací vodoodpudivého svrchního materiálu a impregnace. Nelze říci, který typ je lepší, oba mají své výhody i nevýhody.
Pokud jezdíte na hory častěji a máte v plánu náročnější túry, nebojte se dát za boty větší sumu. Kvalitní boty jsou nejdůležitější částí vybavení.
Údržba bot
Obuv bychom měli (očištěnou) pravidelně ošetřovat impregnačními prostředky (spreje, vosky, krémy). Impregnace zvyšuje odolnost použitého materiálu proti pronikání vody a prodlužuje životnost obuvi.
Je třeba mít na paměti, že bez dodržování doporučené údržby i drahé boty rychle ztrácí svoji kvalitu.
%%full%%
Speciální (trekové) ponožky
Jsou velmi důležitou součástí výbavy a zachovávají kvality dobrých bot. Jsou vyráběny tak, aby se v botě neshrnovaly (Lycra), tepelně izolovaly (Isofil, Outlast, Coolmax), tlumily nárazy (vyztužení nejvíce otlačovaných míst) a odváděly pot do druhé absorbční vrstvy, která tak zachovává první vrstvu přímo na noze co nejsušší. Pot se z druhé vrstvy vypařuje přes boty ven.
Návleky
Náleky nebo kamaše chrání před sněhem, vodou nebo malými kameny a dalšími nečistotami. Mají velký význam i pro tepelnou pohodu v zimě.