Dolina Gąsienicowa stvořená pro turistiku
Horní patro Doliny Suchej Wody Gąsienicowej je skvostné
Dolina Gąsienicowa tvoří horní část Doliny Suche Wody Gąsienicowej. Patří mezi turisticky i horolezecky nejvýznamnější v polských Vysokých Tatrách. Není divu. Nabízí množství turistických chodníků, v zimě lyžařské terény a v každém období nezapomenutelné panorama z Hali Gąsienicowe.
Krajinný skvost
Dolina Gąsienicowa ukazuje dvě tváře Tater. Končí tu Západní Tatry a začínají Tatry Vysoké. Na jedné straně leží oblý vápencový Kasprow Wierch (1986 m) a na straně druhé ostré žulové štíty Koziho Wierchu (2291 m), Kościelce (2155 m) a Svinice (2301m).
Zajímavostí je čtvrté největší pleso v polských Tatrách a šesté včetně slovenské části - Czarny Staw Gąsienicowy (18 ha/51 m hloubka). Tvoří krásný hluboký skalní kotel. Zatímco hladina plesa leží 1624 metrů nad mořem, vrcholky okolních štítů přesahují 2100-2200 metrů. Přitom jsou vzdáleny jen co by kamenem dohodil. Pozorný turista možná objeví v plese pstruhy. Jejich výskyt tu však není přirozený, ale byli uměle nasazeni na konci 19. století.
Obtížnost podle výběru
Hlavním východiskem turistických tras je Hala Gąsienicowa. Turisté mají odtud možnost vystoupit pohodlnou cestou na Kasprow Wierch či do Ľaliového sedla a dále pokračovat na hřeben Červených vrchů. Mohou samozřejmě využít i kabinové lanovky na Kasprow Wierch, vedoucí z Kuźnic u Zakopaného. Pohodlná je i trasa k Czarnemu Stawu Gąsienicowemu, která je pojmenovaná po polském skladateli M. Karłowiczovi. Hudebník tu zahynul pod lavinou; v tom místě se dnes u cesty nachází jeho pomník.
Pro zdatnější turisty je k dispozici výstup na vrchol Svinice či impozantní vrchol Kościelec. A na ty nejnáročnější a nejzdatnější čeká nejtěžší turistická cesta v Tatrách - Orla perć. Tento exponovaný chodník, zajištěný řetězy a žebříky, má několik nástupních variant. Trasami přes sedla Zawrat a Kozi Przełecz lze přejít i do sousední Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Hala Gąsienicowa
Veliká polana ve výšce 1500 m n.m. Jedinečné panorama, které odtud můžete spatřit, zdobí celou řadu fotografií a pohlednic. Na polaně se nachází několik stavení včetně meteorologické stanice. Turisté však především směřují k chatě Murowaniec.
Chata byla postavena s velikou námahou a za pomoci armády roku 1925. Slavnostního otevření se zúčastnil dokonce polský prezident Stanisław Wojciechowski. Původně 50 lůžková chata byla v letech 1950-51 rozšířena. Současná podoba je z roku 1964 po rozsáhlé rekonstrukci. Tu zavinil požár, který chatu roku 1963 zničil. Chata nabízí 100 lůžek a pestrý jídelníček. Ubytování, především pro horolezce, nabízí i nedaleká chata Betlejemka. Chatu si postavil před první světovou válkou zdejší bača Andrzej Kasprzak-Bustrycki. Dnes je v majetku Polského horolezeckého svazu.
Turistické tipy
Východiskem na Halu Gąsienicowu jsou Kuźnice, lehce přístupné mikrobusem ze Zakopaného. Turisté mohou volit ze dvou přístupových tras. Žlutá značka vede krasovou dolinou Jaworzynka se starými salašemi, modrá vede přes Skupniów Upłaz s krásným výhledem do doliny Olczyske. Druhá varianta je o něco delší, ale zase mírnější a pohodlnější, takže obě trasy zaberou zhruba stejně času.