Euro na Slovensku již za několik dní
Slovenská republika vstoupí do Evropské měnové unie.
Máte doma ještě slovenské koruny? Pokud se na Slovensko chystáte, tak je rychle utraťte nebo vyměňte ve směnárnách. Komerční banky ovšem mají povinnost je měnit do poloviny, resp. do konce roku 2009.
Během několika týdnů přestanou slovenské koruny prakticky existovat a nebudete jimi moci nikde zaplatit. Jak už asi víte Slovensko se stane 1.1.2009 členem eurozóny - vstoupí do Evropské měnové unie.
Proč Slovensko?
Slováci nelenili, jasně naplánovali přijetí eura a splnili svoje domácí úkoly - 4 tzv. maastrichtská kritéria:
- deficit veřejných financí nesmí přesáhnout 3% HDP a celkový státní dluh může být nejvýše 60% HDP
- průměrná inflace za poslední rok nesmí být vyšší o více než 1,5 procentního bodu než je průměr 3 států EU s nejlepšími výsledky v této oblasti
- obdobně i průměrná dlouhodobá úroková sazba nesmí přesáhnout průměr 3 nejlepších zemí o více než 2 procentní body
- výměnný kurz vůči EURu musí být v posledních 2 letech stabilní a splňovat určité podmínky
Jinými slovy museli Slováci omezit výdaje státu a provést reformy penzijního systému a zdravotnictví. Bez těchto reforem by neměli šanci, stejně jako ji nyní nemá Česká republika, která tyto důležité kroky neustále oddaluje.
Plán přechodu
Od letošního července se uvádí na Slovensku dvojí ceny v korunách i eurech (€). Tato povinnost platí pro obchodníky až do konce prosince 2009 a doporučuje se i v roce 2010.
Slováci i turisté z okolních zemí tak budou mít možnost si na euro lépe zvyknout. Konečný směnný kurz byl v létě pevně stanoven na 30,1260 koruny za euro.
V obchodech můžete platit korunami až do 16. ledna 2009, ale vracet vám budou už pouze v eurech. Z bankomatů taktéž od 1.1. nedostanete nic jiného než společnou evropskou měnu. Staré mince bude možné vyměnit ve slovenských komerčních bankách do 30. června 2009, bankovkám končí platnost za rok tzn. vyměnit si je můžete v bance na Slovensku nejpozději do 31. prosince 2009.
Slovenské euromince se razí v Kremnici, uvidíme na nich vyobrazení Kriváně, Bratislavského hradu a státního znaku - dvojkříže na trojvrší.
Možný vliv na návštěvnost Tater
Použité zdroje a zajímavé odkazy:
Euromena.sk - zavedenie eura na Slovensku
Zavedení eura v ČR
EURO
Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry přiznává možný dočasný negativní vliv na návštěvnost - většina turistů směřujících do Tater měnili svoji léta silnější měnu na slovenské koruny a dostávali tak ve směnárnách větší nominální hodnotu. Tento pocit "levnější" dovolené nyní vystřídá to, co znají při cestách na západ - za své koruny, zloté apod. dostanou "jen" několik euro, což může psychologicky působit hůře.
Naopak pozitivní bude změna pro turisty ze zemí, kde se již eurem platí. Odpadne jim nutnost výměny peněz a budou platit v měně, kterou dobře znají. Těchto turistů je však v Tatrách poměrně málo.
Benefity pro Slovensko
Ač se někteří obávají zdražování např. důsledkem zaokrouhlování částek směrem nahoru při konverzi na euro, bude mít vstup do Eurozóny spoustu pozitivních momentů pro našeho blízkého souseda. Některé pravomoce převezme Evropská centrální banka, která tak bude dále tlačit na Slovensko, aby dodržovala kritéria pro státní rozpočet a nezadlužovala se více a naopak snižovala rozpočtový schodek.
Pro investory bude Slovensko ještě zajímavější, protože se jim zjednoduší účetnictví a zbaví se měnového rizika.
Podobně jako v případě české ekonomiky je výkonnost té slovenské do značné míry určena zahraničním obchodem. Jeho převážná část je se zeměmi Eurozóny a měnové výkyvy mezi korunou a eurem, již nemohou negativně ovlivnit tuto hnací sílu slovenské ekonomiky.