Filmové večery ve Starém Smokovci začínají
Od března do prosince se můžete těšit na promítání zajímavých filmů
Himalaya club připravuje od března do prosince setkání s horolezeckými legendami, s veterány horské služby a s dalšími zajímavými hosty. V kavárně Zlatá brána ve Starém Smokovci uvidíte filmy, které se vážou k horám.
Kaviareň Zlatá brána, Starý Smokovec: 8. března 2013, 18:30
Błękitny krzyż - Modrý kríž
režie Andrzej Munk, rok 1955, délka filmu: 55 minut
Film Modrý kříž je rekonstrukcí reálné záchranné akce během II. světové války. Polští záchranáři TOPR – ze Zakopaného přecházejí hřeben Západních Tater a transportují raněné partizány do bezpečí v Polsku. Je zajímavé, že mnohé postavy záchranářů hráli ti, kteří se účastnili téhle akce i ve skutečnosti. Mnozí z nich se stali skutečnými legendami TOPR, ale i horskými vůdci a horolezci. Úžasné jsou dobové lyžařské scény v krásném prostředí Tater. V hlavní roli nechybí ani Stanisław Byrcyn-Gąsienica.
Kaviareň Zlatá brána, Starý Smokovec: 22. března 2013, 18:30
Expedícia TANAP
režie Karol Skřipský, rok 1961, délka filmu 63 minut
22. března uvidíte vrchol tvorby slovenského režiséra Karola Skřipského. Je to celovečerní dokumentární film o těžko přístupných místech Tatranského národního parku. Film Expedícia TANAP je poctivá filmařská práce, při které asistovali tehdejší členové Horské služby z Vysokých Tater. Film přibližuje hnízdiště orla skalního, život svišťů a kamzíků, dále hry malých medvíďat či výskyt glaciálního reliktu v Tatrách - žábronožky arktické ve Furkotském plese.
V další části je to putování filmařů za květinami, které zůstali po době ledové v severních odlehlých částech Vysokých Tatier v Ľadové dolince. V poslední pasáži je vidět horolezecký výstup západní stěnou Lomnického štítu cestou přes Hokejku, kterou brilantně přelézá pozdější kameraman STV a režisér několika filmů Juraj Weinziller a Julo Kertész. Ve filmu můžeme vidět známé tváře horské služby i slovenského horolezectví jako např. Ivana Gálfyho, Ivana Urbanoviče, Júlia Andráššiho, Arna Puškáše, Paľa Vavra a dalších.
Promítání filmů zajišťuje Himalaya club Vysoké Tatry.
Zajímavosti
Karol Skřipský
(* 15.7.1908 Brno – † 10.3.1993 Urdorf)
Karol Skřipský byl předním popularizačně-vědeckým dokumentaristou a na jeho kontě se objevují hlavně snímky s přírodní a etnografickou tématikou (mj. film o ornamentálních motivech lidových interiérů na západním Slovensku, Ždiarské rekviem je zase obrazem tradičního života slovenské horské dědiny v cyklu celého roku). Doménou jeho tvorby jsou filmy o Vysokých Tatrách. Např. ve Kvetoch Tatier (1954) netradičními obsahovými a formálními postupy jde do hloubky světa rostlin a zpomalenými záběry umocňuje dramatičnost vysokohorského prostředí.
Stanisław Byrcyn-Gąsienica
* 2.2.1887 Zakopane – † 20.9.1967 Zakopane
- Tatranský horský vůdce byl jedním z pionýrů lyžování a horské záchrany. Polský klempíř dosáhl v roce 1911 až k odznaku horského vůdce I. třídy. Už v roce 1907 dostal jako první z horských vůdců licenci lyžaře. Na lyžích byl v roce 1910 – Slavkovský štít, 1911 – Kriváň a v roce 1914 udělal přechod přes Chałubińského bránu.
- Jako záchranář se účastnil záchrany Mieczyslawa Karlowicze (polský hudební skladatel a horolezec – 1909) z laviny, ale i záchrany krále horských vůdců Klimka Bachledy (Malý Javorový štít – 1910) či záchrany významného polského horolezce Wincenta Birkenmajera (Galerie Ganku – zima 1933) a bezpočet dalších.
- Byrcyn-Gąsienica pomáhal i Vladimíru Iljiči Leninovi a jeho průvodci Romanovi Malinowskému, kteří uvázli ve sněhové trhlině pod Zawratem (1914).
- Za zásluhy v záchranářství byl vyznamenán státním vyznamenáním a stal se čestným členem PTTK. Jeho vůdcovské a lyžařské činnosti je věnovaný film Śladami byrcynowych wspominków (1962), ve kterém hraje sám sebe, podobně jako ve filmu Błękitny krzyż (1955).