Geniální Aurel Stodola
Aurel Stodola měl 160. výročí narození. Na Liptově na něj vzpomínají.
Na sobotu 11. května 2019 připadalo 160. výročí narození světoznámého fyzika, technika a humanisty Aurela Stodoly.
Liptovský Einstein, vlastně Aurel Stodola
Ani většině Slováků není znám, ale všichni technici Aurela Stodolu považují za ikonu vědecko-technické revoluce, byl dokonce učitelem a přítelem legendárního Alberta Eisteina. Aurelovi Stodolovi, rodákovi z Liptovského Mikuláše, symbolicky vzdali hold samotní Mikulášští a město se změnilo na geniální park, ve kterém ožily postavy Stodoly, Einsteina i Štefánika.
Rok Aurela Stodoly v Liptovském Mikuláši
V současnosti se rodí tak 250 dětí každou minutu. Ale lidí, kterým se říká, že mají o kolečko víc, bývá jako šafránu. Jedno takové dítě se narodilo přesně před 160 lety v rodině koželuha v L. Mikuláši. Dali mu jméno Aurel Stodola. "Písali o ňom ako o Švajčiarovi, samotní Švajčiari ho vnímali ako svojho, ale on vždy zostal Slovákom a hrdým Mikulášanom, ktorý nikdy nezabudol na svoje korene. Pre toto, ale aj pre všetko čo svetu priniesol, nemôžeme taký významný deň, akým je výročie jeho narodenia, zostať ticho. Centrum Liptovského Mikuláša sa vďaka Stodolovmu odkazu zmenilo na jeden geniálny park. Deti fascinovali fyzikálne pokusy aj vedecké hračky, uskutočnili sa kreatívne tvorivé dielne, svetlo sveta uzrela príležitostná poštová obálka a pečiatka, ktoré potešili nielen filatelistov. Vyhodnotili sme tiež výtvarnú súťaž k tematike Stodolu. Dnešné oslavy sú vrcholným podujatím Roka Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši," řekl předseda představenstva Oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov Ján Blcháč.
Kdo byl Aurel Stodola?
Stodolova ruka
Ve spolupráci s chirurgem Dr. Ferdinandem Sauerbruchem zkonstruoval roku 1915 pohyblivou umělou ruku, tzv. "Stodolovu ruku". Na stejném principu byly založeny i protézy chodidel a nohou.
Profesor, strojní inženýr a vědec, který ze všech Slovenských vědců dosáhl největší světovou pověst a uznání. Práci zaměřil na oblast teorie parních a plynových turbín. Vážil si ho samotný Albert Einstein, nejen jako světovou kapacitu ve svém oboru, ale i jako velkého člověka pro jeho mravní hodnoty, humanismus a sociální cítění. S chirurgem Dr. Ferdinandem Sauerbruchem sestrojil pohyblivou ruku, aby zmírnil utrpení válečných invalidů. Byl vyznamenán mezinárodní zlatou medailí Jamese Watta, obdobou Nobelovy ceny v technice. Rodák z Liptovského Mikuláše se nesmazatelně zapsal do historie.
V muzeu i ve městě
Ve zdejším městském muzeu Janka Kráľa zřídili novou výstavu a ve městě odstartovali i novou prohlídkovou trasu věnovanou odkazu génia s velkým srdcem, kterou doprovází i živá postava Alberta Eisteina. V muzeu se vyjímá Rodostrom Stodolovcov. Návštěvníky zaujme životopis Stodolu v češtině a v angličtině, různé fotografie od mládí až po seniorský věk. Nechybí dotyková obrazovka, přes kterou si mohou zájemci najít o Stodolovi mnoho dalších informací. Kromě Stodoly a Einsteina Mikulášané oživili i Milana Rastislava Štefánika. Také to byl velký člověk své doby. Slovenský astronom, fotograf, vojenský letec, brigádní generál ozbrojených sil Francie, diplomat a politik, který měl největší zásluhu na formování česko-slovenského zahraničního odboje během první světové války. Teprve nedávno vyhrál právem i v anketě Největší Slovák. Proč se objevuje i zde? Neboť stejně jako Stodola byl nejen Slovák, ale byl to významný Evropan, který vytvářel dějiny, jeho odkaz bude díky tomu vždy živý. V květnu tohoto roku si lidé připomínali přesně sto let od jeho tragického skonu.
Věda v ulicích
"Až dnes možno niektoré deti pochopili, prečo nemôže fungovať perpetuum mobile. Možno konečne prišli na chuť fyzike, mechanike a zrazu to pre nich nie je taká málo záživná vec, ktorú poznajú z kníh v školských laviciach. Sme radi, že sme zhmotnili teóriu do atraktívneho programu. Zároveň mám pre všetkých, ktorí tu dnes nemohli byť s nami dobrú správu, že program s géniami pripravujeme aj na prázdninové mesiace. Takže pozývame na Liptov všetkých, ktorí majú záujem spoznávať Liptov aj z tejto stránky," navnadila ředitelka Oblastní organizace cestovního ruchu Region Liptov Darina Bartková.
Zdroj:
Tisková zpráva Region Liptov
Zajímavosti
- Aurel Bohuslav Stodola (*11. května 1859 Liptovský Mikuláš – †25. prosince 1942 Curych) byl slovenský fyzik, inženýr a vynálezce, zakladatel teorie parních a plynových turbín.