Gerlach podruhé - jde o peníze, nebo o život?

Proč je obyčejným turistům nejvyšší hora bez vůdce nepřístupná

Minule jsem nakousnul obsáhlé téma, inspirované diskuzí ve vrcholové knize. Dnes ještě na téma (ne)přístupnost Gerlachu a dalších vrcholů navážu. Ukazuje se totiž, že současný stav nemusí být definitivní a že možná i v národním parku výjimečných hodnot, jakým TANAP je, lze turistům dopřát něco nového. A tím nemyslím chodník vyznačený vandalskými nápisy...

Otevře se cesta na Gerlach?

Stále se opakuje otázka, proč je uvaleno turistické embargo na Gerlachovský štít, pro mnohé bezesporu nejatraktivnější vrchol Tater. Co je na něm tak cenného? Proč ochranáři nepovolí?

Pro většinu z vás jistě nebude bez zajímavosti, že Státní ochrana přírody v současnosti už není tím, kdo zuby nehty brání zpřístupnění Gerlachu. Podle pracovníků Správy TANAPu dokonce existuje možnost turistického zpřístupnění tohoto štítu. To by jistě oživilo cestovní ruch, což by uvítali zejména místní obyvatelé. V podtatranských obcích z podobných motivů vznikají projekty na znovuotevření turistických chodníků na Ždiarskou Vidlu či na Osobitou, což jsou z biologického a ochranářského hlediska mnohem cennější a zranitelnější lokality. Tak proč ne Gerlach?

Ve hře jsou životy i peníze

Pozadí nám za Štátnu ochranu prírody osvětlil Ing. Juraj Švajda. Podle něho jsou zásadním důvodem rozdílného zájmu o zpřístupnění zmíněných vrcholů majetkové poměry. Zatímco obce Ždiar či Oravice žádají o zpřístupnění vrcholů na svých historických pozemcích, Gerlach je na státní půdě. Těžko se tedy najde vlastník, který by o otevření cesty usiloval. Správa TANAPu k tomu jistě není určena, jejím úkolem je hlavně hlídání únosnosti přírodního prostředí.

Ani Štátne Lesy TANAPu jako správci státního území pochopitelně nemají důvod to požadovat. Přidělalo by jim to práci s udržováním cest, přičemž už v současnosti sotva stačí prostředky na stávající cesty. Aktivitu nelze čekat ani od Horské záchranné služby - ta má dbát o bezpečnost osob, přičemž masiv Gerlachu vede statistiky smrtelných neštěstí. Ze strany vůdců je pak celkem pochopitelná obava o živobytí.

Najde se někdo?

Běžným návštěvníkům Tater zatím asi nezbývá než se spokojit se značenými chodníky, připlatit si za vůdce, případně porušit zákazy a  vydat se na vrchol "načerno". Ale možná by se mohli nad svými možnostmi zamyslet představitelé slovenských a českých horolezeckých a  turistických organizací.

Pokud se totiž najde subjekt, ochotný investovat energii, čas i peníze do přípravy projektu, zajištění a  vyznačení cest, případně také do propagace, není nemožné získat na zpřístupnění chodníků souhlas orgánů ochrany přírody. Pokud by pak provozovatel chodníku dodržel případné podmínky státních institucí, HZS a  dalších účastníků, mohlo by se podařit Gerlach opět "otevřít".

Co říkáte, líbila by se vám na nejvyšším vrcholu Slovenska třeba "via ferrata" nebo spíše obdoba polské Orlí stezky (Orla Perć)?

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Mega Ubytovanie
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru