Gorali a goralské tradice pod Tatrami
Svéráz lidového folkloru pod horami stále žije
Pod Belianskými Tatrami, severně od Spišskej Belej, se nachází etnicky zajímavé území, která si zachovalo svérázné prvky lidové architektury a bohatého folklóru. Nejvýznamnějšími místy, kde lze spatřit projevy tradičního folklóru v lidovém oděvu, nářečí, tanci, hudbě a zpěvu jsou malebné obce Lendak, Ždiar a Javorina, které mnozí návštěvníci Vysokých a Belianských Tater dobře poznají.
Goralé
Výrazné zastoupení goralského obyvatelstva je i v dalších obcích v okolí starobylého Kežmarku, které se sem přistěhovalo z důvodu nedostatku pracovních příležitostí v oblasti Belianských Tater a Zamaguří. Svérázné a často specifické rysy goralského folklóru si zachoval zejména taneční projev, který byl v minulosti úzce spjatý s významnými událostmi a tradicemi, jako svatby, stavění máje, svatojánské slavnosti a podobně.
V minulosti se prvky goralského folklóru, zejména tance, předávali od dospělých na děti, bylo běžné, že rodiče brávali děti na svatby a na zábavy, a tak si ho děti přirozeným způsobem osvojily. Goralský folklór, spjatý s lidovými zvyky, byl tak přirozenou součástí života na vsi až do období druhé světové války, malé zbytky se dochovávají i dodnes.
Folklórní soubory
Pokračovatelem goralských lidových tradic, zejména v tanečním projevu, je folklórní soubor Magura z Kežmarku, jehož vystoupení, známá nejen na Slovensku, ale i v zahraničí, patří mezi skutečné zážitky. Lidový kroj, nápaditá choreografie a vynikající výkony členů souboru dělají z jejich vystoupení nádherný zážitek.
Magura z Kežmarku
Poděkování
Zvláštní poděkování Juraji Švedlárovi, vedoucímu souboru Magura (Kežmarok)
Pokud při svých toulkách Vysokými Tatrami vám zbude trošku času, doporučuji navštívit jejich vystoupení, v tatranském regionu se nabízí tato setkání:
- 1. - 3.7. 2005 Folklórní festival - Východná
- 9. - 10.7. 2005 Evropské tradice v Tatrách - Nová Lesná
- 21.8. 2005 Goralské slavnosti - Ždiar