GPS Gde proboha su?
Navigace GPS pomůže, na horách to platí dvojnásob.
Pomoc turistům přichází tentokrát shora. S navigátory GPS (Global Positioning System) se setkáme i na horách čím dál častěji. Je to jako s mobily. Ceny klesají, navigátory jsou dostupné širší vrstvě uživatelů a tak může i turistům tahle chytrá krabička pomoci na túře. Co nám může dobrého přinést?
Možnosti navigátorů GPS v praxi
Základní možností použití navigátoru je určení přesné polohy:
- u nemapových přístrojů:
- přenesením číselných souřadnic na papírovou mapu
- vyhodnocením polohy vůči daným bodům na displeji
- u mapových přístrojů:
- zobrazením polohy přímo na mapě
Další funkcí je vyhledání nejbližších bodů našeho zájmu (tzv. waypoint). Můžeme při túře použít připravenou vlastní databázi, data stažená z internetu anebo přímo údaje z mapové databáze. Tímto způsobem potom není problém najít i ve složitém terénu nejbližší chatu, útulnu, přístřešek, pramen vody, atd. Další výbornou funkcí přístroje je ukládání prošlé trasy do paměti. Při návratu stejnou cestou ve zhoršených podmínkách (mlha, déšť, sněžení) nám mohou data hodně pomoci.
Souřadnice přibývají
Na našem serveru se postupně objevují, díky Peteru Kalenskému, souřadnice u tatranských chat. Pokud máte i vy vytvořenou vlastní databázi, kterou byste mohli pomoci ostatním při turistice po Tatrách, pak nám, prosím, napište. Děkujeme.
%%full%%
Záchrana v horách
Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský polohový družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností na desítky metrů. Přesnost GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům.
zdroj: wikipedia
Souřadnice z přístrojů GPS jsou neocenitelné při záchraně v horách. I když záchranáři znají hory jako své boty, tak údaj o poloze zraněných, zasypaných atd. pro ně znamená výrazné plus. Odpadá časově náročné hledání místa nehody a pomoc může přijít rychle. Rozhodují minuty. Ve složitém horském terénu to platí dvojnásob.
Na co si dát pozor
Na přístroje GPS se bohužel vztahuje jedna nepříjemnost, kterou známe asi všichni u mobilních telefonů. Energie baterií nevydrží věčně. Proto před túrou vždy kontrolujeme stav baterií, to platí i pro mobil, v zimě pak i pro lavinový vyhledávač (pípák).