Hladké sedlo (1993 m)
2.9.
2006
Gladka Przelecz | Sima-hágó
Nepříliš obtížná, ale zdlouhavá túra, s nejtěžšími místy ve stoupání do sedla Závory a do Hladkého sedla. Namáhavý je zejména dlouhý pochod dolinou nazpět. V případě zhoršeného počasí nedoporučujeme pokračovat v cestě na sedlo Závory, úkryt najdete na rozcestích do Temných smrečin a do Hlinské doliny v turistickém přístřešku. Navíc jsou v Kôprové dolině další 2 přístřešky.
Popis
Od parkoviště z Podbanského, přejdeme řeku Belá a zamíříme asfaltkou do společného ústí dolin Tiché a Kôprové. Obě doliny jsou přístupné i jako cykloturistické stezky.
U lesovny Tichá odbočíme po zelené značce vpravo, přímo již do Kôprové doliny. Čeká nás mírné stoupání doliny po asfaltové cestě. Naštěstí Kôprová dolina patří mezi nejkrásnější v Tatrách. Pod stěnou Kriváně, kterou se z cesty můžeme kochat, objevíme vysoký Kmeťov vodopád. Ten je ovšem z větší části ukrytý v hustém lese. Vytéká z přísně chráněné doliny Nefcerka.
Následuje opět méně náročný postup dolinou, asfaltový povrch brzy vystřídá šotolina. Celou cestou nás doprovází hukot Kôprovského potoka, který bere vodu z celé doliny. Její západní stranu tvoří Liptovské kopy, vidíme Všiváky a Krížnou (2038 m). Poté, co mineme obě odbočky do Hlinské a Temnosmrečinské doliny, začíná náročnější, ale poměrně rychlý výstup do Kobylie dolinky, kde se můžeme kochat romantickým Kobylím plesem (1734 m) a pohledem naproti na Vajanského vodopád padající od Temnosmrečianských ples. Odtud je to do sedla Závory posledních sto výškových metrů.
Rozhled ze sedla Závory je poměrně zajímavý. Oba závěry dolin Kôprové a Tiché jsou jako na dlani. Navíc jsou vidět vrcholy Kriváně, masív Hrubô, silueta Kôprovského štítu, Čubriny, Hrubého štítu a dalších ve Vysokých Tatrách. Nad sedlem vidíme Tichý kopec.
Odtud cesta ještě pokračuje až do Hladkého sedla, kam stoupání není již tak namáhavé. Výhled je odtud na známou Orlu Perć (Svinica, Zawrat, Kozi Wierch), do doliny Pieciu Stawów Polskich na plesa (Wole Oko a Zadni, Czarny, Wielki, Maly a Przedni Staw Polski). Vlevo je ještě vidět oblá Valentková a pravou stranu nám zastiňuje nepřístupný Hladký štít.
Trasa
Podbanské (parkoviště, SAD) (950 m) - po horáreň Tichá (0:30) - po rozc. Pod Grúnikom (1:00) - po rozc. Hlinská dolina (3:00) - po rozc. Temné smrčiny (0:15) - sedlo Závory (1:20) - po Hladké sedlo (1933 m) (0:15) - zpět stejnou cestou (5:00).
Celkem 11:20 hod.
Přístup / Doprava
Travnatý hřeben pokračuje z Hladkého sedla až na Valentkovou, kde se mění na skalnatý Valentkov hrebeň, vedoucí až na Svinicu.
Linkové autobusy staví na Podbanském (zast. SAD) a na Troch Studničkách (zast. SAD).
Varianty
- Tri Studničky (SAD) - po rozc. Pod Grúnikom (0:45) atd., zpět stejnou cestou, celkem 8:30 hod.
- sestup Tichou dolinou na Podbanské - po rozc. Pod Suchým sedlem (1:30) - po Podbanské (3:15), celkem 11:05 hod.
- Namáhavost túry je zvýšena zejména kvůli dlouhému pochodu po asfaltové cestě v Kôprové dolině (9 km), pozor varianta sestupu Tichou je ještě náročnější - 12 km asfaltu.
Zajímavosti
- Kôprová dolina - nezvyklý název dostala podle některých po květině kôprovníčku (česky koprníček bezobalný), nebo možná název pochází z němčiny, a je spojen s těžbou mědi pod Kriváněm (kupfer = měď).
- Kmeťov vodopád je vůbec nejdelším vodopádem v celých Tatrách, všechny stupně měří asi 80 metrů.
- Vajanského vodopád je druhým nejvyšším vodopádem ve slovenských Tatrách a měří 30 metrů.
- Orla Perć (také Orlia prť) je podle znalců Tater nejkrásnější a zároveň nejtěžší turistickou cestou v polské části hor. Je zabezpečená řetězy, kramlemi a žebříky, překonává často kolmé stěny. Doporučujeme pouze zdatným a zkušeným vysokohorským turistům.
Informace
Lokalita
- Oblast: Vysoké Tatry
- Lokalita: Kôprová dolina
- Výchozí místo: Podbanské